Lefkoşa'da36noktaya bisikletkiralamaistasyonu

Havadis Gazetesi - - NEWS -

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), nüfus artışına bağlı olarak yoğunlaşan trafiği rahatlatma adına başkentin 36 noktasına Bisiklet Kiralama İstasyonu kuracağını açıkladı.

Mayıs ayından itibaren 410 bisikletin kullanıma sunulacağı istasyonlarla, Lefkoşa’nın araç trafik yoğunluğunun, çevreci bir anlayışla azaltılması hedefleniyor.

Lefkoşa’nın ilk bisiklet yolunun ise birkaç ay içinde hizmete gireceği belirtildi. Lefkoşa’da trafiği rahatlatması ve şehirde bisiklet kullanımının artmasını sağlaması öngörülen “Bisiklet Kiralama İstasyonu İşletme Sözleşmesi” dün imzalandı. Sözleşmeye, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ve ihaleyi kazanan Yapım İnşaat Direktörü Ceren Ahmet Köse imza koydu. LTB’den yapılan açıklamaya göre, şehrin 36 noktasında başlatılacak bisiklet kiralama sistemiyle özel araç kullanımı ve araç trafiğinin azaltılmasının yanısıra Lefkoşa’da hem çevreci, hem de sağlık açısından yararlı olan bisiklet kullanımının artırılması hedefleniyor.

Harmancı: “Bir hayalin gerçeğe dönüşünün imzasını atıyoruz”

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, ülke başkentinde çevreci bir anlayış olan bisiklet kullanımının kimileri tarafından bir hayal olarak düşünüldüğüne işaret ederek, bugün LTB olarak Yapım İnşaat ile birlikte bu hayali gerçeğe dönüştürecek imzayı atmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

“Günlük yaşamda değişim hissedilecek”

Mehmet Harmancı, çıkılan ihale sonucunda Lefkoşa’da 36 farklı istasyona 410 bisiklet yerleştirileceğini belirterek, bu uygulamayla gerçek anlamda değişim sağlanacağını söyledi.

Harmancı ayrıca Lefkoşalıların geçmişte çok daha sık kullandığı bisikletle günlük yaşam içerisinde yeniden haşır neşir olacağına inanç belirtti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.