“Son ana kadar” karar

Seçim yasakları dün itibarı ile resmen başladı. Devlet Basımevi, Cumartesi- Pazar mesaisi yanında, dün sabah saatlerinde de yoğun çalışarak, birçok kararı seçim yasaklarına bırakmadan geçirdi

Havadis Gazetesi - - ÖN SAYFA - Bertuğ TOPAL

SON GÜNE KADAR KARAR:

Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti Kasım ve Aralık ayında alacağı bütün kararları iki günde Bakanlar Kurulu’ndan geçirdi, Resmi Gazete’de yayınlattı. Hükümet dün başlayan seçim yasaklarına takılmamak amacıyla 13 Kasım’da Resmi Gazete bastırarak kararları yürürlüğe koydu

YÜZLERCE KARAR:

Eylül ayında alınan bir kararın da bulunduğu ve Ekim ve Kasım aylarındaki Bakanlar Kurulu kararlarını da içeren yüzlerce karar önceki gün tarihli ResmiGazete’de yayınlandı. Bu kadar kararın neden Bakanlar Kurulu’nda onaylanmasına rağmen bekletildiği ise merak konusu

Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti koalisyon hükümeti önceki gün yayınlanan ResmiGazete’yi de 12 Kasım tarihli gazete gibi yüzlerce kararla doldurdu. Aylardır tedavi yardımı bekleyen vatandaşlardan, vatandaşlık bekleyen insanlara kadar yüzlerce kişi seçimlerin son gününe kadar bekletildi.

13 Kasım tarihli ResmiGazete’de yayınlanan bir çok kararın tarihi Eylül ayına kadar dayanıyor. Hükümetin bu kararları neden seçim kapıya dayanana kadar beklettiği ve son gün yayınladığı ise merak konusu.

12 Kasım günü yayımlanan ResmiGazete’de yer alan 181 vatandaşlığa ek 3 vatandaşlık da yapılırken bunun yanı sıra yüzlerce karar alındı.

Birçok arazi kiralama ve kapsam değişikliği mevcut

13 Kasım tarihli ResmiGazete’de yüzlerce karar içerisinde devletin bir çok arazi için kiralama oanyı verdiği görülüyor, ayrıca bir çok eşdeğer mal kapsamındaki arazi ve arsa da o kapsamdan çıkarılarak Taşınmaz Hazine Malları kapsamına alındı.

Ödenek aktarımları devam etti

Önceki gün olduğu gibi bugün de bir çok bakanlığın bazı kalemleri ödenek aktarım başlığı altında başka kalemlere aktarıldı. Aktarılan bu kalemlerin hangi amaçlarla kullanacağı veya ihtiyaçtan mı kullanılacağı ile ilgili bilgi ise verilmedi.

Tedavi amaçlı yardımlar yapıldı

Sağlık konusunda da önceki günkü ResmiGazete’de yardımlar devam etti. Bakanlar Kurulu, yüz binlerce lira kaynağı aylardır tedavi amaçlı yardım bekleyen vatandaşlara aktardı. Bu yardımların yapılması için neden seçim döneminin beklendiği ise bilinmiyor.

3 vatandaşlık daha eklendi

Bakanlar Kurulu kararı ile yeni 181 vatandaşlığa 3 tane daha eklendi. Bu kez vatandaş yapılanlar tanıdık kişiler. Türkiye’de bir dönem Avrupa Birliği Bakanlığı görevi yapan Egemen Bağış, Ercan Havalimanı İşletmesini alan T&T Airportİşletmecliği’nin büyük ortağı Taşyapı’nın sahibi Emrullah Turanlı da KKTC vatandaşlığına alındı.

Tepki topladı

Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti hükümetinin seçim yasaklarına 2 gün kala iki farklı Resmi Gazete ile yüzlerce karara imza atması vatandaşlar tarafından tepki topladı. Bazı vatandaşlar, hükümetin elinde fırsat olmasına rağmen bunca zaman bir çok vatandaşı bekletmesi hoş karşılanmadığını belirtti.

Sözleşmeli personel alındı

Seçim yasaklarının son gününde hükümetin icraatları bununla da sınırlı değil. 13 Kasım tarihli ResmiGazete’ye göre bir çok kuruma sözleşmeli personel alımı da gerçekleştirildi. Yapılan sözleşmeli istihdamların süresi ise bir yıllık olarak saptandı.

Görev süreleri birer birer uzatıldı, ofisi olmayan Mersin’e turizm koordinatörü atandı

Bakanlar Kurulu kararlarıyla sözleşmeli personel olarak görev yürüten bir çok personelin de görev süresi uzatıldı.

Öte yandan Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu’nun özel kalem müdürü de resmi olarak Turizm Ofisi bulunmayan Mersin’e Turizm Koordinatörü olarak atandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.