YDü33–Koop26topkaybı!

Havadis Gazetesi - - NEWS -

Commercial Insurance Kadınlar Basketbol Ligi final serisi ilk maçında iki tarafın farfara oyunu, yanı sıra bir taraf 33 diğer taraf 26 top kaybı yaparak bir finalde toplam 59 top kaybıyla tarihe geçtiler.

Yakın Doğu Üniversitesi, rakibinden yaşça büyük olmasına rağmen zaman zaman “ACEMİCE” işler yaptı. Özen, Damla, Huriye, Selma, Begüm, Milenay’ın anlaşılmaz oyunları yanında 8 top kaybı yapan Kanadalı Kaylı Sartori ve 6 top kaybı yapan Sude tuz biber oldular. YDÜ takımı toplamda 33 top kaybı yapsa da Sartori, Sude ve Ayça’nın etkili oyunu ile birlikte maçı kazanan taraf oldular. Sartori ve Sude attıkları toplam 48 sayı Yakın Doğu’yu şampiyonluğa yaklaştırdı. Bilgin Hoca’nın bu kadar hata yapan bir takıma sabretmesi de ayrı bir olay. Tamam rakip sert oynadı. Zaman zaman faul yaparak rakibi düzen dışına itmiş olabilir ama her şeye rağmen Yakın Doğu profesyonelce davranıp sakinliğini korumalıydı. Sartori 28 sayı 18 ribaunt, 3 asist 3 top çalma ve 3 blokla yıldızlaşırken, Ayça 16 sayı 14 ribaunt ve Sude de 20 sayı 5 ribaunt 5 asist ve 2 topla maçın önemli isimleri olmasaydı Yakın Doğu’nun bu maçı alması zor olurdu. Kazandılar ve bundan sonra da şampiyonluğu kaybetmeleri zor. Gelelim Koopspor’a; maçta baskı yapabilirsin ama tüm maç boyunca acemice fast breakler yersin. Sartori’yi sertlikle yıldırmak güzel ama en kritik isimler bu olayı abartınca faul problemine girmekten kurtulamadın. Kadın basketbolumuzun dikkat çeken isimleri Şule, Ziba, Selma Pembe, Safiye, Dilem ve Ayşe genç olmalarına rağmen tecrübeli isimler karşısında ezilmeden oynadılar ama zaman zaman gereksiz hem de çok gereksiz işler yaptılar. Sakin kalamadılar. Onları sakinleştirecek isim olan Ayşe Hoca da kendini oyuna kaptırınca işler çığırından çıktı. Üçüncü periyotun başında oynanan oyunu maç geneline yayabilselerdi Koop maçı dahi kazanabilirdi ama olmadı. İşte o beş dakikalık oyunu bu akşam oynayabilirlerse neden kazanmasınlar.

Gelelim hakem ikilinse. Hem Hatice Ersözlü hem de Burak Pehlivan önlerinde olan fauleri es geçmenin yanı sıra hatalı yürümeleri de görmezden geldiler. Maçın sonlarına kafa kafaya girilseydi durumu düşünemezdim. Biraz daha dikkat ve konsantrasyon lütfen.

Son sözüm federasyona. Sezona geç başlanıldı. Oyuncular da, aileleri de hatta ben de bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Lütfen gelecek sezon doğru dürüst bir planlama yapın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.