KimdirBuAçıkgözler?

CENK DİLER

Havadis Gazetesi - - HABER -

Sosyal medya, çok saçma sapan paylaşımlar yanında bazen çok yararlı tartışmalara da vesile olur.

Tabii ne kadar ilgi çekip taraftar bulduğu muamma!

Bir meyhane masasından görüntülenen yemek artıkları ve içki bardakları kadar bile ilgi çekse sanırım amaç yerini bulacaktır.

Örneğin dün bir paylaşımda, “gazeteciler mal bildirimine neden tabi değil” mealinde bir paylaşıma rastladım.

Bilinmelidir ki, Türkiye’de onlar da yasa kapsamındadır. O yasa ki, bire bir alıntıladığımız ama o bölümünü atladığımız, çıkardığımız, yok ettiğimiz yasa!

Neden? Kim karar veriyor ki buna? Hangi amaçla ekleme ve çıkarma yapılıyor? Kim hangi gerekçe ile bu değişikliklere karar veriyor?

Hiç belli değil! Kafaya ve çıkara göre! Yapanın yazanın işine geldiğine göre! Eş, ahbap, yandaş, dostun durumuna göre!

Esas alınan, kopyalanan, yasadan gerekçe gösterilmeden atılan bu madde şöyledir: “Gazete sahibi gerçek kişiler ile gazete sahibi şirketlerin yönetim ve denetim kurulu üyeleri, sorumlu müdürleri, başyazarları ve fıkra yazarları, mal bildiriminde bulunmak zorundadır.”

Madde bu haliyle bile eleştirilere de uğramaktadır. Çünkü bu haliyle bile kapsamı dar görülmektedir. Bu maddeye göre gazetelerin fıkra (köşe) yazarları dışında kalan muhabirleri ile diğer süreli olan ve olmayan yayınların (kitap, dergi, yıllık vb.) sahipleri ve yazarları kanunun kapsamı dışındadır. Yargıtay kararları da bu yöndedir.

Bu sayılanlar bir yana; günümüz medya dünyası gazetelerden ibaret olmadığı gibi gazeteden daha etkili ve önemli sayılabilecek medya kuruluşları, kitle iletişim vasıtaları da mevcuttur.

Bu durumda radyo, televizyon, internet medyası ve dijital platformların sahip ve yöneticileri ile sunucu ve/veya yorumcularının da bu kanun kapsamına alınması gerekliliğini literatürde şiddetle savunanlar mevcuttur.

Bu maddenin yasaya eklenmesine gerek olup olmadığı mutlaka kamuoyunda gerekçeleriyle tartışılmalıdır. Ne kadar çok hesap vermeye tabi insan o kadar çok şeffaflık sağlanacağına inananlardanım.

Bir de, bu yasayı Türkiye’den alıntılayanların, bu maddeyi yasadan neden çıkardıklarını çok merak ediyorum. Nesi batmış ki yasadan ihraç edilmiş?

İzaha muhtaç bir durum!

Türkiye yasalarında; milletvekili seçilebilme niteliklerinde, kaçakçılık suçundan hüküm giymemiş olmak şartı da vardır. Bizde el çabukluğu ile bu şart da yok edilmiştir.

Bunun yaradığı ya da bundan yararlanan kişiler olduğu gibi, diğerinin de yaradığı ya da kurtardıkları var mı dersiniz?

Ah ahbap çavuşlar ah!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.