RUM’UN KAYIRICILARIYLA YANDAŞLARI SORUNU!

EŞREF ÇETİNEL

Havadis Gazetesi - - NEWS -

İnsanı kendinden başka hiç kimse iyi tanıyamaz. Bu gerçekten hareketle Kıbrıs sorununa bakarken, adının önünde ne kadar ün, san, nam olursa olsun; “bizi bizden başka hiç kimse daha iyi tanıyamaz” diyorum… Rum toplumunu da bizden daha iyi bilen de yoktur!

HA, araştırır tarihini yazar, hatıralarını anlatır, uluslar arası arenada nasıl bir müzakere seyri izlendiğinin çetelesini çıkarır... Fakat “sorunun sahiplerinin ruhunu idealarını anlayamaz, değerlendiremez..”

BU nedenledir ki bizdeki marjinal bazı grupların da etkisiyle, “Kıbrıs’ın Türk ve Rumlar tarafından birleştirilerek bir federasyon çatısı altında siyasi statü kazanması” savı işte “tanımamazlık” nedeniyle “çözümü” değil, “çözümsüzlüğü” alınyazısı haline getirmiştir!..

MESELA: Kıbrıs sorununa bugüne kadar burnunu sokmayan kalmadı.. Bunların sonuncusu Brüksel’de “AB Politika Merkezi Kıbrıs ve Türkiye uzmanı bayan Amanda Paul’dur. Bu Uzman bayan geçtiğimiz günlerde Alithia gazetesiyle bir söyleşi yaptıydı: “Grans Montana’da büyük bir fırsat kaçtığını.. Her iki toplumun güvenlik anlayışlarının kendilerine göre olduğunu.. “Kadife ayrılığın mümkün olmayacağını falan söylediydi.

FAKAT asıl söylediği şuydu: “Kadife ayrılık olsa da işleyebileceği net değil.. Bunun için yapılacak müzakereler bile çok zaman alacaktır!.. Kuzey bazı uluslarca tanınsa bile AB üyeliği garantisi olmayacaktır.. Adanın Kuzey kesiminin Türkiye’nin bir vilayeti olması ihtimali daha yüksek olacaktır!.. Bu durumda Kıbrıslı Türklerin çoğu adayı terk edecektir!.. Böyle bir gelişmenin bölgedeki istikrar ve barışı sağlaması da mümkün değildir!” Bizim ve TC Dışişleri Bakanlıkları Amanda Paul’ün bu değerlendirmelerine gerekli cevabı verdiler mi yoksa cevap vermeye değmez mi dediler, bilmiyorum.

BUNA karşın ben bayan uzmanın bu Rum kayırmacılığı ile çıkarlarını yansıtan açıklamalarını, Türk tarafına yönelik bir uyarı olarak algıladım!

BİR kere Rum tarafını çok korkutan olay “Türkiye’nin kuzey’deki kalıcılığıdır!” İster garantiler dolayısıyla olsun, isterse sosyoekonomik zorunluluk densin.. Türkiye’nin adayı terk etmediği bir çözüme Rum asla evet demez! ÖTE yandan tabi ki Rum-Yunan lobilerinin AB içindeki etkileri yadsınamaz. Propaganda mekanizmalarını nasıl çalıştırdıkları da ortada.

Bayan Amanda bu mekanizmanın otomatik parçası olmalıdır.. Kadife ayrılığın Rum tarafından çok Türk tarafını zora sokacağını, AB üyeliğinin hayal olacağını söyleyerek zaten bunu ispat ediyor ama doğrusu “yemedik!”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.