Zirvedekiler

Havadis Gazetesi - - NEWS -

Merkez Bankası, donuk kredi oranını Mayıs ayında yüzde 5,7 olarak açıkladı.

Hatırlarsanız 2000 bankalar krizinin ciddi nedenlerinden biri de bu oranın yüzde 20’lere varması olmuştu. Önce döviz krizi, arkasından ödenemeyen krediler.

Yine o zaman yapılan en büyük hata, bankaların, ödeme güçlüğü çeken kredi sahiplerini yeniden yapılandırmaya teşvik etmemesiydi...

Sonuçta, bankaların çoğunun ellerinde korkunç miktarda ipotek mal kalmıştı. O zaman, 100 bin sterlinlik ipotek evi, 30 bin sterline satmak zorunda kalmışlar, dolayısıyla da zarar etmişlerdi.

Bugünlerde bakıyorum, bankalardan yine ses yok. Bankalar yasası değişti, devlet güvencesi geldi falan

ama, sistemin çalışması, özellikle de paradaki değer kaybının bir yılda yüzde 50’yi bulduğu bir ortamda iş yapabilmek için, paydaşların da birlikte bulacağı çareler var.

Sadece bankalar değil, yap-satçılar, üniversiteler, Sami Özuslu (Yenidüzen):

“Son iki yıldır ‘kırmızı alarm’ veren TL, tarihinin en değersiz noktasına geriledi. Her şeyiyle dövize endeksli Kıbrıs’ın kuzeyi Türkiye’deki ekonomik felaketi katmerli yaşıyor. Henüz Akdeniz kıyılarına hafif dalgalar vuruyor. Tsunami ise yolda, geliyor! Büyük dalga geldiğinde makro ve mikro anlamda KKTC ekonomisi çok büyük hasarlar alacak. Okullarda çocuklara ‘Türk öğün, çalış, güven’ şiarı öğretilir hep… Oysa aslı şudur: ‘Öğün, çalış, çabala ve bat!’...”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.