İŞLETMEYE TEŞVİK, İŞÇİYE PRİM

Asgari Ücret Saptama Komisyonunun toplanması çağrısını yanıtsız bıraktığı gerekçesiyle, Hür-İş tarafından kapısına siyah çelenk bırakılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler, asgari ücreti yükseltme projesini açıkladı

Havadis Gazetesi - - ÖN SAYFA -

3 BİN 487 TL ÜCRET:

Çeler: Toplu iş sözleşmesi olması koşuluyla, yerli işgücü istihdamında, işveren sosyal güvenlik yatırım desteği, çalışan da prim alacak. Vatandaşların asgari ücreti 3 bin 145 ile 3 bin 487 TL olacak. Bunun için yapılan yasal düzenleme, görüş için Başsavcılıkta

3 BİN 487 TL ÜCRET: Çeler: Toplu iş sözleşmesi olması koşuluyla, yerli işgücü istihdamında, işveren sosyal güvenlik yatırım desteği, çalışan da prim alacak. Vatandaşların asgari ücreti 3 bin 145 ile 3 bin 487 TL olacak. Bunun için yapılan yasal düzenleme, görüş için Başsavcılıkta

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) ve federasyona bağlı sendika temsilcilerinden oluşan bir heyet Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun toplanması yönündeki çağrılarına yanıt gelmediği gerekçesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na dün siyah çelenk bıraktı ve basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamanın ardından heyet Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplantı odasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’le bir araya geldi.

Çeler Hür-İş heyetiyle gerçekleştirdiği toplantı öncesinde basına açıklama yaparak, Asgari ücretin artırabilmesi yönündeki çalışmaların sürdüğünü, önlerine çıkan pürüzleri aşmak için farklı yöntemler denediklerini söyledi

Çaluda: Asgari ücretin tekrar düzenlenmesi gerekir

Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Çaluda bakanlık önünde yaptığı açıklamada, halkın cebindeki paranın giderek eridiğini, her şeyin pahalandığını belirterek, asgari ücretlinin mutfak, çocuklarının okul ve kitap masraflarını karşılayamaz hale geldiğini söyledi.

Çaluda, çocuklarını okuldan almayı düşünen çok sayıda aile olduğunu ve asgari ücretin tekrar düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Ekonomik krizin halkı göç etmeye mecbur bıraktığını da kaydeden Çaluda, asgari ücret saptama komisyonunun toplanması çağrılarına duyarsız kalınmasından dolayı hükümeti eleştirdi.

Çeler: Çalışmalarımız devam ediyor

Heyet ile görüşmesi öncesinde açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ise, Hür-İş’in eylemini ve asgari ücretin yükseltilmesi talebini haklı bulduğunu söyledi.

Asgari ücretin artırılabilmesi yönündeki çalışmaların sürdüğünü dile getiren Çeler, diğer yandan önlerine çıkan pürüzleri aşmak için farklı yöntemler denediklerini söyledi.

“Teşvik-Prim Sistemi”

Geçtiğimiz günlerde açıkladıkları ve pazartesi günü itibariyle Başsavcılığa gönderdikleri bir teşvikprim sisteminin söz konusu olduğunu hatırlatan Çeler, bugüne kadar teşvikin sadece işverene yapıldığını ancak maalesef işverenin bunu işçisine yansıtmadığını gördüklerini anlattı.

Asgari ücretin yükseltilmesi konusunda maliyede bazı sıkıntılar olduğunu belirten Çeler, bu nedenle “Bunu yapamıyorsak o zaman biz özel sektör çalışanına ek maaş desteği verelim” düşüncesi içerisine girdiklerini ve çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Çeler, yapacakları destekle asgari ücretle çalışan KKTC vatandaşlarının ücretlerinin 3 bin 487, yeni işe başlayacak asgari ücretli KKTC vatandaşlarının ücretlerinin ise 3 bin 145 TL olacağını kaydetti.

Özel sektörde toplu iş sözleşmesi ve sendikalaşmanın hayata geçmesinin bu teşvik sisteminde ana madde olacağını ifade eden Çeler, toplu iş sözleşmesi ve sendikalaşmayı sağlayan iş yerlerinin bu teşvikten, işçilerinin de primden yararlanabileceğini anlattı.

Çeler, sendikaların özel sektörden üye sayısının artacağını da dile getirdi ve sendikaların buna hazırlıklı olmasını istedi.

Çeler, “Bu bakanlığın kapısı randevusuz olarak her zaman size açıktır, bunu işgal olarak görmüyorum burası önce sizin sonra benim görev yerimdir” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.