Tüpe fahiş zam

Ev tipi tüp gaza 23.5 TL zam yapıldı. Bugün yürürlüğe girecek zamla 10 kiloluk tüp gaz 82.5 TL'den satılacaktı ancak hükümet zammı azaltmak için gece geç vakitte girişimde bulunarak zammı Koop Gaz için 2.5 TL azalttı ve tüpün fiyatını 80 TL’ye yuvarladı

Havadis Gazetesi - - ÖN SAYFA -

Ev tipi tüp gaza 23.5 TL zam yapıldı. Bugün yürürlüğe girecek zamla 10 kiloluk tüp gaz 82.5 TL'den satılacaktı ancak hükümet zammı azaltmak için gece geç vakitte girişimde bulunarak zammı Koop Gaz için 2.5 TL azalttı ve tüpün fiyatını 80 TL’ye yuvarladı

Ev tipi tüp gazın fiyatı 59 TL'den 82.5 TL'ye yükseldi ardından hükümetin müdahalesi ile Koop Gaz 80 TL’ye çekildi. Tüp gazda yeni fiyat, bugünden itibaren geçerli olacak.

Ev tipi tüp gazın fiyatı 3 Ağustos 2018 tarihinde yapılan 12 TL’lik zam ile 52 TL’den 62 TL’ye yükseltilmiş, 7 Ağustos 2018 tarihinde zammın 3 TL’si geri alınmıştı. Ev tipi tüp gaz, 7 Ağustos 2018 tarihinden bu yana 59 TL’ye satılıyordu.

Asgari maaşlı erimeye devam ediyor

2018 Ocak ayında yapılan 12 TL’lik zam ile tüp gaz 50 TL’ye satılıyordu. Asgari maaş bin 757 TL idi ve bu ücretle 35 adet gaz alınabiliyordu.

Mart ayında belirlenen net 2 bin 56 TL’lik asgari ücret ile ise tanesi 50 TL’den satılan 40 adet tüp gaz alınabiliyordu. Şu an yürürlükte olan 2 bin 364 TL’lik asgari ücret ile yalnızca 29 tüp gaz alınabiliyor.

Asgari ücrete ağustos ayında yapılan artış, zamlar sonrasında yetersiz kaldı.

Koop Gaz ile anlaşıldı, Jet ve İnter Gaz'ın da uyması ümit ediliyor

Tüp gaz fiyatlarında yarından itibaren geçerli olacağı açıklanan zam oranı, Koop Gaz'da değişti.

Dün akşam saatlerinde 82.5 TL'ye yükseltildiği açıklanan 10 kiloluk ev tipi tüp gazın, Koop Gaz tarafından 80 TL'den satılmasında uzlaşıldı.

Kararı saat 21.00 sıralarında TAK'a açıklayan Koop Gaz Müdürü Nevzat Nevzat, zamlı rakamın 80 TL olmasına karar verdiklerini söyledi.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise TAK muhabirinin sorusu üzerine diğer iki şirket olan Jet Gaz ile İnter Gaz'la bu fiyatta henüz uzlaşma sağlanmadığını onların da 80 TL'den satış kararına uymalarını ümit ettiklerini söyledi.

Fiyatta büyük değişiklik yok

Halen 59 TL'de satılan 10 kiloluk ev tipi tüp gazın fiyatının, bugünden geçerli olmak üzere yüzde 40'a yakın zamla 59 TL’den 82.5 TL’ye yükseltildiği açıklanmış, Koop Gaz Müdürü Nevzat Nevzat, rakamın düşürülmesi için Kıbrıs Türk Petrolleriyle istişare ettiklerini söylemişti.

Nevzat, dövizdeki ve borsalardaki artış nedeniyle, üç tüp gaz firmasının Kıbrıs Türk Petrollerinden sağladığı gazın fiyatında artış olduğunu ve maliyetlerin yükseldiğini belirtmişti.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş da rakamın düşmesi için uğraş verdiğini ancak rakamda büyük değişiklik olamayacağını ifade etmişti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.