Bıçaklı gaspçılar cezaevinde

Girne’de araç park yerinde camını kırarak soymaya çalıştıkları arabanın sahibine ve yanındaki garsona bıçak çeken Kazcı ve Kuşçu, tutuklu yargılanacak

Havadis Gazetesi - - ÖN SAYFA - Devrim DEMİR

Hafta sonu Girne-Baldöken araç park yerinde Aylin Akdeniz’e ait park halindeki LT 941 plakalı aracın camlarını taşlarla kırarak, soygun yaptıktan sonra araç sahibine yakalandıkları esnada bıçak çeken ve olaya müdahale etmeye çalışan bir garsonu darp eden Alpaslan Kuşçu ve Murat Kazcı aleyhindeki soruşturma tamamlandı.

Aleyhlerine alınan üçer günlük sürede, işledikleri suçları itiraf ederek gönüllü ifade veren zanlılar dün teminat talebiyle Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Suçlamaları kabul ettiler

Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Yalgı Döşenci, zanlılar Alpaslan Kuşçu ve Murat Kazcı’nın “Gasp”, “Soygun”, “Kasti hasar”, “Sirkat” ve “Kanunsuz bıçak taşıma” suçlarından tutuklandıklarını anlattı.

Polis memuru Yalgı Döşenci, zanlıların 6 Ekim tarihinde saat 01.30 sıralarında Girne Baldöken isimli araç park yerindeki Aylin Akdeniz’e ait park halindeki LT 941 plakalı aracın camlarını taşlarla kırarak 500 TL hasara uğrattıklarını söyledi.

Döşenci, zanlıların araç içinden 300 Euro nakit para, 2 adet güneş gözlüğü, cd çalar seti ve bayan cüzdanını çalarak araç sahibinin eşi tarafından fark edildiklerini kaydetti.

Soruşturmayı yürüten polis memuru Yalgı Döşenci, zanlıların fark edildiklerini anlayınca çaldıkları eşyalarla Girne Yat Limanı’na doğru koştuklarını o esnada gaspa uğrayan araç sahibi ve eşinin yardımına bölgedeki bir garsonun koştuğunu ifade etti.

Zanlı Alpaslan Kuşçu’nun yakalandığı esnada cebinden çıkardığı boyutu tespit edilemeyen bıçakla, G.D., ve M.H., isimli kişilere saldırdığını kaydeden Döşenci, zanlı Murat Kuşçu’nun M.H.’ye yumruk vurarak 2 bin TL değerindeki cep telefonunu da çalarak olay yerinden kaçtıklarını dile getirdi.

Zanlıların 6 Ekim tarihinde tutuklanarak mahkemeye çıkarıldıklarını ifade eden Döşenci, zanlıların suçlamaları kabul ettiklerini söyledi.

Döşenci, çalınan eşyaların büyük kısmının bulunduğunu ifade ederek 300 Euro’nun bulunamadığını belirtti.

Ülkede yasal bağları yok

Zanlılar aleyhine yürütülen soruşturmanın tamamlandığını ifade eden Döşenci, Alpaslan Kuşçu’ya “İkamet izinsiz” suçundan dava getirildiğini, Murat Kazcı’nın ise ülkeye ilk kez giriş yaptığını belirterek her iki zanlının da ülkede hiçbir bağları olmadığına vurgu yaptı.

Yalgı Döşenci, zanlıların yargılanıncaya kadar 3 ayı geçmeyecek şekilde cezaevine gönderilmelerini talep etti.

Yargıç suçların ciddiyetine vurgu yaptı

Yargıç Meltem Dündar, zanlılar aleyhindeki suçlamalara dikkati çekti. Dündar, zanlıların ülkeye girdikten kısa bir süre sonra ‘Vahim’ suçlara bulaştıklarına değinerek, ülkede hiçbir yasal statüleri olmayan zanlıların yargılanıncaya kadar 3 ayı geçmeyecek şekilde Merkezi Cezaevine hükümsüz tutuklu olarak gönderilmelerine karar verdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.