“Akıncı’nın dışlanması çok tehlikeli”

Eski Rum Dışişleri Bakanı Markulli, Anastasiadis ile Çavuşoğlu’nun görüşmesini değerlendirdi

Havadis Gazetesi - - ÖN SAYFA -

Kıbrıs Rum yönetimi eski Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın dışlanarak, Rum lider Anastasiadis ile Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun görüşme yapmasını çok tehlikeli olarak nitelendirerek, Rum yönetimin iç yönetimle ilgili önerilerinin, Türkiye Dışişleri Bakanı’na değil, müzakereler çerçevesinde Kıbrıslı Türk lidere yapılması gerektiğini söyledi. Markulli, Güney Kıbrıs’ta yayın yapan Politis Radyosu’na yaptığı açıklamada, Rum yönetiminin daha gevşek ya da merkezden uzaklaştırılmış federasyon konusunu incelemesini yorumladı.

Kıbrıs Rum tarafının iç yönetimle ilgili bu tür önerilerinin, Türkiye Dışişleri Bakanı’na değil, müzakereler çerçevesinde Kıbrıslı Türk lidere yapılması gerektiğini söyleyen Markulli, Kıbrıslı Türk liderin dışlanarak Anastasiadis ile Çavuşoğlu’nun görüşme yapmasını da çok tehlikeli olarak nitelendirdi.

Bu önerilerin müzakereler sırasında, Mayıs 2015’ten itibaren Mustafa Akıncı ile müzakerelerde neden ileri götürülmediğini soran Markulli, konunun, geçtiğimiz Nisan ayındaki son AkıncıAnastasiadis görüşmesinde neden masaya getirilmediğini sorguladı.

22 yetkiden yalnızca 2-3 tanesi devredilebilir

Eski Rum Dışişleri Bakanı Markulli, gevşek federasyonla ilgili olarak, Kıbrıs sorununun olası bir çözümü durumunda, merkezi hükümetin toplam 22 yetkisinden yalnızca 2-3 tanesinin kurucu devletlere devredilebileceğini söyledi.

Her halükarda iki kesimli, iki toplumlu federasyon meselesinin masada olduğunu ifade eden Markulli, Kıbrıs Rum tarafının müzakereler çerçevesinde önemli tavizlerde bulunduğu görüşünü savunarak, mutlaka karşılık alması gerektiğini belirtti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.