BARDAK TAşTı

Sendikalar, tüp gaza yapılan son zammı “bardağı taşıran son damla” olarak değerlendirdi. Hükümetin TL’nin değer kaybı ve zamlar karşısındaki tutumunu ise çaresizlik olarak değerlendirdi

Havadis Gazetesi - - ÖN SAYFA - Eniz ORAKCIOĞLU

“FATURA ÇALIŞANA KESİLDİ”:

Kamuda örgütlü iki memur sendikası, zamların geri alınmasını istedi. KTAMS Başkanı Bengihan, hükümeti krizin faturasını çalışana yüklemekle suçladı. Kamu-Sen Genel Başkanı Atan, her bakanlar kurulu sonrasında zam olduğunu belirterek, halkın isyan noktasında olduğunu kaydetti

“SORUN TL KULLANIMI”:

KTÖS Genel Sekreteri Elcil, temel sorunun Türk Lirası kullanımı olduğunu savundu. “TL kullanımından vazgeçilmesi gerekir” diyen Elcil, stabil bir para birimi veya Euro’ya geçilmesi önerisini yineledi. Elcil, konunun Türkiye ile müzakere edilmesini istedi

HALK AÇLIĞA MAHKUM:

Türk-Sen Genel Başkanı Bıçaklı, son tüp gaz zammıyla bardağın taştığını söyledi. Zamlarla halkın açlığa mahkum edildiğini belirten Bıçaklı, hükümetten mazeret üretmeyi bırakıp, insanca yaşam koşulları üretmesini istedi

“FATURA ÇALIŞANA KESİLDİ”: Kamuda örgütlü iki memur sendikası, zamların geri alınmasını istedi. KTAMS Başkanı Bengihan, hükümeti krizin faturasını çalışana yüklemekle suçladı. KamuSen Genel Başkanı Atan, her bakanlar kurulu sonrasında zam olduğunu belirterek, halkın isyan noktasında olduğunu kaydetti “SORUN TL KULLANIMI”: KTÖS Genel Sekreteri Elcil, temel sorunun Türk Lirası kullanımı olduğunu savundu. “TL kullanımından vazgeçilmesi gerekir” diyen Elcil, stabil bir para birimi veya Euro’ya geçilmesi önerisini yineledi. Elcil, konunun Türkiye ile müzakere edilmesini istedi HALK AÇLIĞA MAHKUM: Türk-Sen Genel Başkanı Bıçaklı, son tüp gaz zammıyla bardağın taştığını söyledi. Zamlarla halkın açlığa mahkum edildiğini belirten Bıçaklı, hükümetten mazeret üretmeyi bırakıp, insanca yaşam koşulları üretmesini istedi

Sendika başkanları ekonomik krizi, dövizin yükselişi ile TL’nin değer kaybını, yapılması gerekenleri ve zamları Havadise değerlendirdi. Sendika başkanları zamlara tepkilerini ortaya koyarak, KKTC hükümetini ve Türkiye hükümetini eleştirdi.

Bengihan: Dışa bağlı ekonomimiz var

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, ülkemizde yaşanan ekonomik krizin ve zamların nedeni olarak Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesi ve ekonomik ve siyasi yönden de Türkiye’ye bağlı olmamızdan kaynaklandığını söyledi. Hükümet edenlerin dövizden kaynaklı kriz karşısında almış oldukları ekonomik tedbirlerin, yeterli ve adil olmadığını düşündüğünü aktaran Bengihan, sürecin ve yapılan zamların göstergesi olarak Havadis’in dünkü manşetini göstererek, ithalatın ilk 4 ayında 599 milyon dolar, ihracatın ise 48 milyon dolar olduğunu ve ülkede üretim olmadığını dışa bağlı bir ekonomimiz olduğunu kaydetti.

Bengihan, ülkemizde yaşanan zamların nedeninin özellikle ithal ettiğimiz akaryakıtta petrol varil fiyatının 81 dolara yükselmesi ve buna bağlı olarak elektriğe gelen zam artı elektrik zammına pareler iğneden ipliğe her şeyin daha da pahalı olmasına demek olduğunu belirtti.

“Krizin faturası emekçiye ödetiliyor”

Hükümet edenlerin adil ve yeterli davranmadığını vurgulayan Bengihan, hükümetin krizin faturasının tamamen topluma ve emekçilere ödetmeye çalıştığının altını çizdi.

Öte yandan bazı kötü niyetli iş adamlarının ise mevcut durumu fırsata çevirdiğinden yakınan Bengihan, iş adamlarının kar oranlarını yükselttiğini ve devletin uygulamış olduğu zorunlu tüketim maddelerinde düşürülen KDV gibi bir takım muafiyet ile vergi kısıtlamalarını vatandaşa yansıtmadıklarını söyledi.

Denetim noktasında ise hükümetin yetersiz kaldığına dikkat çeken Bengihan, oluşan mevcut durumu fırsatçı, kötü niyetli bazı iş adamlarının lehlerine çevirdiğini ve çifte kar elde etiklerini aktardı.

“HP, her ay sonu maaşlara yansıtılmalı”

Hükümetin aldığı tedbirlerin yeterli olmadığını söyleyen Bengihan, alınacak birkaç tedbir olduğunu altını çizdi. Bengihan, Mevcut hükümetin pahalılık karşısında fakirleşen toplumun alım gününü koruyabilmesi için dar ve sabit gelirlilere, asgari ücretlilere ve kamu çalışanlarına Hayat Pahalılığı ödeneğinin her ay sonun maaşlara yansıtılacak şekilde yasal düzenlenmenin biran önce yürürlüğe girmesi gerektiğinin altını çizdi.

Teşvik Yasasının ülke ekonomine yansıyacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini savunan Bengihan, yasanın ülke ekonomisine ve devlete katkısı olmadığını, sadece patronlara yaradığını ve onlara katkı sağladığını söyledi.

Hükümetin bankalar yasasında tüketicileri koruma adına değişiklik yapması gerektiğini sözlerine ekleyen Bengihan, tüketici faiz oranlarının değişmemesini sağlaması gerektiğini vurguladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.