TC-KKTCİLİŞKİLERİ:(MAYFOŞİHAVALAR!)

Havadis Gazetesi - - NEWS - Köşemden EŞREF ÇETİNEL esrefcetinel@havadiskibris.com

Kendi içimizde bile “ulusal birlikteliği” sağlayamazken, Türkiye ile bire bir örtüşebilecek bir Kıbrıs politikasında buluşmak hiç mümkün olmayacak!

Ancak bu hakikat temeldeki tüm siyasetlerin ötesinde “yavruvatan KKTC ile anavatan Türkiye” arasındaki ulusal değerlerle oluşmuş “tarihi ve köktenci” ilişkilerin akamete uğrayacağı anlamına gelmez.

Zaten böyle bir gelişme de mümkün değildir..

HER şeyden önce son günlerdeki TCKKTC ilişkilerinde Cumhurbaşkanlığı seviyesinde yaşanan ve büyük olasılıkla iki ülke çıkarlarından kaynaklanırken “zıt doğrular” nedeniyle az biraz mayfoşileşen havaya bu yargıyla bakıyorum..

Olay nedir, Sn. Akıncı neden Dışişleri Bakanı Çavuşoğluna serzenişte bulundu?..

ÇOK kısaca: Geçtiğimiz hafta BM’ler Genel Kurul toplantıları sırasında daha önce Cavuşoğlu’nun Sn. Akıncıya, “Anastasiadis’le bir niyet görüşmesi yapmak istediğini” söylediğince; görüşmüşler.

(Bazı çevrelere göre daha önceleri de görüşmeler olmuş.) Sn. Akıncı bu “gayri resmi” görüşmeyi değerlendirmek zorunda kaldığında kuşkusunu şöyle ortaya koydu:

“Türkiye ile Rum yönetimi müzakere noktasına gelirse bundan üzüntü duyarız…”

Bu değerlendirmenin haklı yanı KKTC’nin baypas edilmesi olasılığı!

(BEN buna bir “artı” ekleme yapıp soruyorum: “TC ile Rum yönetimi Kıbrıs sorununa dolayısıyla “Türkiye ile de var olan sorunlarına (mesela Ankara anlaşması gibi) yönelik müzakereler yaparsa, KKTC devreden çıkarak Güney’in muhatabı iken itibarsızlaşarak TC’nin bir vilayeti imajını çakmaz mı!)

“Ne zararı var, zaten tüm kahrımızı çeken, varlığımızın güvencesi olan Türkiye değil midir” denebilir! Hatta bugüne kadar savunulan “iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliği içeren federal sistem de amacından saptırılmış olabilir!

Peki bu kez bunların yerine “TC ile Güney’in ortak menfaatleri” oturmaz mı?

TABİ ki son günlerde Rum tarafında Anastasiadis’in DİSİ ile AKEL tarafından topa tutulması da gündeme geldiğinde gelişmeler karsında kuşku duymamak mümkün değildir.

Çünkü tüm olanlar “KKTC’e rağmen” dışımızda olmaktadır!

Bu durumda olası müzakere safhasında elimizin “zayıf” olacağını söylemek kehanet olmayacaktır…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.