PARANIN NE SICAĞI KALDI NE SOĞUĞU!

Havadis Gazetesi - - NEWS -

Zamlardan dolayı canlar yandıkça Dörtlü Koalisyon hükümetinin istifa etmesi gerektiğine yönelik sesler de yükseliyor!

TC’deki “mali ve ekonomik krizi” de dikkate aldığımızda bir hükümet krizinin sonrasında KKTC’de ne büyük yıkımların olacağını söylemek için ille de büyük siyasetçi ya da ekonomist olmaya gerek yoktur..

Kaldı ki dere geçilirken at değiştirilmez! Nitekim Maliye Bakanı Serdar Denktaş diyor ki “2019 mali yılı bütçesi, çok açık bir bütçe olacak!”

UZUN uzun düşünmeye gerek yoktur. Gazın fiyatı tavan yaptı! KKTC için tsunami vurgunu olması beklenen akaryakıta yapılacak zammı bereket versin ki hükümet “benim devlet dairelerimdeki elektrik faturalarına ekleyin” diyerek son anda milleti adeta aslanın ağzından kurtardı!

Yani şu anda “istifa etsin” dediğimiz hükümet “kaçınılamayacak” zannedilen sorunları da kamburuna yükleyerek çare üretebiliyor..

PEKİ istifa etse? UBP bile “sakın ha” diyecek! Hiç zamanı değil az biraz sabır zaten sorun çok, bir de hükümet krizi yaratmayın, cumhur cemaat gümleriz!

Derdimiz (zaman zaman bizim de canımız sıkıldığında “bırakın gidin” dediğimiz) dörtlü koalisyon hükümetinin istifası değil.

Aksine dün de Havadis gazetesinin manşetine yansıdığınca “ithalat-ihracat” dengesizliğimizden kaynaklanan ticaret açığından doğan feci durumumuzdur ki işte şimdi tam da “ekmek elden su gölden Cumhuriyeti” olduk!

Ticaret Dairesi “2018 yılı Ocak-Nisan dönemi KKTC ihracat-ithalat raporunda, 599.3 milyon dolarlık ithalat yapılırken, 48.1 milyon dolarlık da ihracat yaptık” diyor!.

Her ne kadar en çok ithal ettiğimiz akaryakıt fiyatları bu oranlarda büyük fark yaratmışsa da KKTC’nin aynasında yansıyan asıl gerçek “üretimden” koptuğumuzdur!

Zaten öteden beri en büyük sorunumuz “kapalı toplum ekonomisine” dayalı sirkülasyonun kısırlığıydı! Şimdi görüyoruz ki (Türkiye’den öğrendiğimiz) sıcak para akışı olayı, bizde hiç olmamış! Aksine sıcak paramız dışa göçerken, üstüne üstlük parasız da kalmışsız!

“ÜRETİM yok” derken ve öteki sorunları da irdelerken, (çok affedersiniz ama) “eşek anırtmıyoruz!”

Mal meydanda: Tabi ki araba uçak yapacak halimiz yok! Ya “tarım ile imalata yöneleceğiz yada küçük sanayiyi ihya edeceğiz!”

Oysa biz 44 yıldır hâlâ “devletçiliği bile silkeleyemedik kamburumuzdan! Üstelik tarım sektörünü ufaladık, yetmiş binlerle ifade edilen Narenciye’yi bile otuz bin dönüme düşürdük! Kaldı ki on vapur dolusu narenciye ihracat etsek kazanacağmız dolarlar, yarım vapur dolusu araba ithaline bile yetmez!

O zaman hani tasarruf diyeceğiz? Hani plan program? Dert çok, çokk!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.