Bıçaklı: Değer kaybeden maaşları kim telafi edecek

Havadis Gazetesi - - NEWS -

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, ülkeyi yönettiğini iddia eden hükümetin Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybettiğini sürekli olarak gerekçe göstererek akaryakıta, elektriğe, gaza yaptıkları zamların, bütün tüketim maddelerine yansıdığını söyledi. İnsanların bu ülkede artık yaşayamaz duruma geldiğini belirten Bıçaklı, hükümetin bütçe açıklarını gerekçe göstererek zamları yapmak zorunda kaldıklarını söylemelerinin kabul edilemez olduğunu aktardı. Bıçaklı, Havadis aracılığı ile dövizin yükselmesi nedeni ile akaryakıt, elektrik ve tüp gaza zam yapmak zorunda olduklarını açıklayan hükümete aynı nedenden dolayı maaşlarında sürekli değer kaybettiğini aktararak bunu kimin telafi edeceğini sordu.

“Bardak taştı”

Özellikle tüp gaza yapılan 21 TL’lik artışla bardağın taştığını söyleyen Bıçaklı, ülke insanının açlığa mahkum edildiğini vurguladı. Bıçaklı, Özellikle özel sektörde günde 10-12 saat sendikasız olarak çalıştırılan ve asgari ücrete mahkum edilen insanların artık aldıkları ücretle her gün bir simit bile yiyemediklerini aktardı.

Hükümet edenlerin her gün mazeret üretmeyi bırakıp, ülke insanının insanca yaşamını sürdürebileceği bir ortam yaratmak zorunda olduğuna dikkat çeken Bıçaklı, “Hükümet dövizi elinde olmayan sebeplerle engelleyemiyorsa, zamları engelleyemiyorsa, insanların alım gücünü yerine koymayı bilmiyorsa, istifa etmeyi de mi bilmiyor? diye sormak istiyorum” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.