“DENKTAŞ’IN DEDİĞİNE GELDİK”

Havadis Gazetesi - - NEWS -

devlet savundukları, Anastasiadis’in aniden bundan vazgeçtiği belirtiliyor ancak, bunu neden müzakereler sürerken ya da Crans Montana’da masaya getirmediği sorusu soruluyor.

“Gevşek federasyon ya da konfederasyon, Kıbrıs sorununu çözmenin en iyi yolu olduğunu ileri süren Rauf Denktaş'ın değişmeyen duruşuydu ve daha sıkı bir federasyonun kurulup, kurulmaması kararını gelecek kuşaklara bırakmıştı” diye hatırlatma yapan başyazıda, Eğer Kıbrıslı Rum politikacılar akılcı olmuş olsalardı, uzun bir zaman önce gevşek bir federasyonu benimsemeleri gerektiği, zira gevşek federasyonun, anlaşmazlıkları ve çatışmaları en aza indirgeyecek formül olduğu vurgulanıyor...

“Basit bir mantık; birlikte karar verilmesi gereken bir kaç mesele ve daha az anlaşmazlık ihtimali. Bu, merkezi devletin altı üyeli bir başkanlık konseyi tarafından yürütülmesi ve sınırlı yetkilere sahip olmasını öngören ama şeytanlaştırılan Annan planının felsefesiydi”.

Ancak, belki de Anastasiadis’in bunu, güneyde bir süredir tercih edilen iki devletli bir çözüme yönlendirmenin yolu olarak görmüş olabileceği de vurgulanıyor.

Hatta belki bir süre sonra yine fikrini değiştirebileceği, barış sürecinin bittiğini de söyleyebileceği de ekleniyor.

Anastasiadis’in nasıl bu noktaya geldiği gerçekten muamma...

Belki Cyprus Mail’in dediği, bizim de hep dile getirdiğimiz gibi, artık Anastasiadis’in aklında yalnızca “ayrılık” var. O nedenle de böyle bir gevşek federasyonu ilk adım olarak görüyor. Hani dünyaya da “uzlaşmacı” görüntüsü vererek...

Tabii bunu öne sürmek başka, gerçekten istemek başka.

Geçen ay basına düşen Anastasiadis’in ekibinden Polis Poliviu’nun formülü gibiyse, bu da işi yokuşa sürmek demek. Orada Poliviu, resmi “Kıbrıs Cumhuriyeti” altında bir otonom yönetimden bahsediyordu.

Bunu Türk tarafı kabul etmez... Etmemeli de. Gevşek ya da güçlü her ne çeşit olursa olsun, federasyon önerisi siyasi eşitlik içermiyorsa, bir anlamı yok.

Geçtiğimiz günlerde herkesin bir arada olduğu New York’dan gelen haberlerden, bu konuların gündeme geldiğini anlıyoruz.

Tartışması daha su kaldırır da, Cyprus Mail’in dediği gibi bu da, Anastasiadis’in günü kurtarma manevrası değilse...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.