ÇİPRAS’LI YUNANİSTAN’NIN YENİ NUMARALARI!

Havadis Gazetesi - - NEWS - EŞREF ÇETİNEL esrefcetinel@havadiskibris.com

Zaman zaman “federasyona öncelikle Türkiye ile Yunanistanın ihtiyacı vardır” diye yazarım.

Tabi ki olacak iş değil ama “abarttığım” olayın esprisinde, “eğer Türkiye ile Yunanistan arasında dostlukla ifade edilecek ikili ilişkiler kurulmazsa Kıbrıs siyasi sorununun çözümünü beklemek, abese iştigal olacaktır” düşüncesi var.

Önce TC ile Yunanistan anlaşmalı, sonra Kıbrıs Türk halkı ile Rum halkı…

BU nedenle iki ülke arasında iyi ilişkiler kurulmasının hayal bile olamadığı gerçeklerde; üstelik tam aksine “düşmanlıklarla sürtüşmelerin” yaşanmasına da hiç şaşmıyoruz.. NİTEKİM kısa süre önce Türkiye’nin iç sorunları ve Amerika ile bozulan ilişkilerini “karşı cephe” olarak değerlendiren Çipras’lı Yunanistan, Girit adasında Sisi’li Mısır, Netenyahu’lu İsrail ve artık et-tırnak gibi birbirlerine yapışık hale gelen Anastasiadis’li Güney Rum yönetimi ile yaptığı ortak toplantıda hem Doğu Akdeniz’deki MEB’leri değerlendirdi hem de Amerika’ya “gel ülkemde askeri üslerini kur” çağrısı yaptı!

Hatta “yerlerini bile tespitle Volos, Larissa ve Dedeağaç’ı işaretledi..

Ayrıca Girit’teki Suda üssünün büyütülmesi bile gündeme geldi! Şöyle ki “İncirlik üssüne alternatifmiş!”

Üç yıl içinde Mısır, İsrail ve Rum kesimi altıncı

defadır toplandıkları Girit’te Çipras bir kez daha “Kıbrıs’ın üçüncü bir ülke tarafından tehdit altında tutulduğunu” yeniledi! Tabi bu Türkiye’den başkası değil!

KARŞIMIZDA böyle bir Yunanistan ve yavrusu Güney Rum Yönetimi varken ben çok merak ediyorum. TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu BM’lerde Anastasiadis’le neyi nasıl konuştulardı.

Tabi hal hatır sormaktan öte idiyse!

Her halde Anastasiadis’e, doğal gazı Girit üzerinden Yunanistan’a sevk ederseniz size çok pahalıya mal olacak, gelin Türkiye üzerinden sevk edin” demedi!

Mesela “böyle bir boru hattı TC’den geçerse yüzü suyu hürmetine

“biz de Kıbrıs sorununun çözümünde sizi görürüz” demedi elbette!

Ki yukarıda aktardığım Girit toplantıları bu “konuşmadan” sonra oldu, demek ki Anastasiadis’in elini sıkmak da hiçbir işe yaramadı!

TÜRKİYE elbette büyük ülkedir.

Fakat Kıbrıs siyasi sorununun olası çözümü nedeniyle adadaki varlık ve garantörlük hakkını kaybederse, sonrasında istese de bizi kurtaramaz bir, Doğu Akdeniz’de tutunamaz iki! Unutulmadı! Adayı İngiliz’e kiraladı ama “Lozan’da kaybetti!

O kiralama da bir iş güç birliğiydi!

Bu nedenle aman dikkat diyoruz!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.