ŞİMDİDE“EĞİTİME”MİTAKTINIZ?

Havadis Gazetesi - - NEWS -

Öteden beri KKTC’nin iki zor bakanlığından biri “eğitim” diğeri de “sağlık” oldu!..

Çünkü her ikisi de bire bir halkla içiçe olan kurumlardır.

Üstelik biri “eğitim” diğeri “sağlık” gibi insanların hayati düzeyde önem verdikleri kurumlar..

Artı, “ne eğitimsiz ne sağlıksız insanlarla devlet olunmaz!“

Bu nedenle her iki Bakanlık da gökten Hipokrat’la Mevlâna’yı indirse, asla sorunlarından kurtulamazlar..

(Buna karşın “sağlık” sevisleri galiba iyi gidiyor ki “medyada çok dalgalanıp çalkalanmıyor!) Fakat “eğitim,” başında bir öğretmen emeklisi olmasına karşın nasıl geldiyse öyle gidiyor!

Ki artık sorunlar sadece İlk Orta dereceli okullardan ibaret de değil. “Özel okullar” yanı sıra “üniversiteler enflasyonu” ile de kaimdirler ve dehşetli baş ağrıtıyorlar..

Mesela artık okullarda çocukların çeteleştikleri haberleri işitiliyor! Uyuşturucu kullanım yaşının küçük çocuklara kadar düştüğü söyleniyor!

Paralı özel okullarla devlet okullarının mukayese edilemeyecek kalite sorunları tartışılıyor! Hâlâ ilkokul çağındaki öğrencilerin kuran kurslarına devamı, din eğitimi, laiklik tartışmaları sorunları söz konusu oluyor!

Artan üniversite sayımıza karşılık, eğitim kalitesiyle sosyal ve sektörel hayatımızı olumsuz etkileyen 3. Ülke öğrencilerinin sorunları artıyor!

Derken, tüm bu sorunların bir sonuncu olayı da Atatürk’ün 80. ölüm yıldönümünün Cumartesi’ne rast gelmesi nedeniyle yaşatılmak isteniyor!

Nitekim Eğitim Bakanı Özyiğit’i de çileden çıkaran bazı kesimlerin “provokasyonları” patlaması için bir bomba gibi “Eğitim Öğrenimimizin” içine bırakılıyor!.

Hem de Bakanın, “zaten bir hafta boyunca Atatürk haftasıdır,” “zaten Cuma günü tüm okullarda Atatürk’ü anma törenleri yapılacaktır...”

Açıklamalarına karşın!

Yani bu provokatörler Atatürk’ü de kullanıyorlar!

Oysa eğitim camiamızın, kurumlarımızın hem istikrara hem de “okul, aile, bakanlık, devlet” boyutlarında bir “iç içelikle iş birliğine” bugünkü kadar büyük gereksinme duyulmadı!

Bugünkü kadar istikrarın yanı sıra “bizzat velinin, öğrencinin, öğretmenin, bakanın, okul idarelerinin katılacağı” bir “eğitim seferberliğine” bu kadar çok ihtiyaç duyulmadı!

O zaman nedir bu provokasyonlar, yapay kavgalar?

Yeter ki “her saman huzursuz bir toplum olarak mı kalalım?”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.