SONUNDATAKKEDÜŞTÜKELGÖRÜNDÜ!

Havadis Gazetesi - - NEWS - EŞREF ÇETİNEL esrefcetinel@havadiskibris.com

Anastasiadis’in ne kadar tutarlı siyasetçi olduğunu bilmiyoruz ama yaptığı açıklamalara, kişisel görüşlerine, Güney’deki muhalefet’in kendisine yönelik eleştirilerine bakarak fikir sahibi olmak mümkün..

Ben de öyle yaptım ve son dönemlerdeki “Anastadiadis bulmacasını” çözmeye çalıştım!

ÖNCE bizi “gevşek federasyon” lafı ile şaşırttı! Şöyle ki “yeme de yanında yat dedik!” Yani merkezi hükümetin zayıf yetkilerine karşın kurucu devletler kendi özerk yapılarıyla güçlü konumda olacaklardı!

Yarattığı çağrışım “konfederasyon” gibilerindendi biz de neden olmasın dedikti!

Ardından, bende “surdis” olmuş çocuk kakası çağrışımı yapan “serbest” lafına sarılı “federasyonun,” yerine bu kez terminolojideki telafuzuyla “desantrasyon” kelimesini ikame etti!

Bir süre de bu sihirli kelime ile uğraştık ve dedik ki “eğer federe devletin “Türk ve Rum kanatları” kendi içlerindeki yetkileriyle özerk olacaklarsa, neden bir çözüm modeli olmasın..”

ANCAK hatırlatayım. Tüm bu gelişmeleri izlerken “iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı, TC’nin garantisini içeren bir federal sistem” her zaman kafamın bir köşesinde hayatiyetini sürdürüverdi hâlâ da devamda..

FAKAT her halde Güney Rum muhalefetinin de bu “gevşek federasyon” lafından kafası karışmış olacak, geçtiğimiz gün Anastasiadis yeni açıklamasıyla bizi bir kez daha şaşırttı!

Başkanlık sarayında yaptığı aslında Grans Montana’yı da içine aldığı açıklamasında, “yok dedi gevşek federasyon başkadır desantralize başkadır!”

(Aslında Anastasiadis’in söz konusu basın toplantısındaki açıklamaları bilmediklerimiz yanı sıra unuttuklarımızı da hatırlatması yönünden enteresandı! Ki ilerideki günlerde bunları “köşemde” değerlendirmeye çalışacağım..)

ANCAK hemen vurgulayayım, Anastasadis’in bu son açıklamalarından anlıyorum ki Rum tarafı kırmızı çizgilerinden vazgeçmedi!

BİR kere TC’nin garantisini kabul etmiyor, asker gitmeli diyor..

Öte yandan Güneydeki “Rum kurucu devletine” bir kısım Türk ahalinin dönebileceği gibi bugüne kadar (bilmediğimiz) bir taşınmadan söz ediyor!

Tabi o zaman da bir kısım Rum nüfusun da Kuzey’e dönmesi vacip olur!.

ANASTASİADİS’in genel anlamda çözüme bakışı ise şu:

(Bir kere Türkiye’siz bir Kıbrıs!) “Tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek Uluslar arası temsiliyet!.

Halkın, toprağın, ekonominin ve doğal zenginliğin birliği!.

Güvenlik ve federal devletin sınırlarının korunması!.

AB ile BM’lere üyeliği falan! (Anastasiadis’in açıklamalarını yorumlamaya devam edeceğim.

Edeceğim de siyasi partilerimize bir “günaydın” deyim! Sonunda Anastasiadis’in bir süredir elindeki değnekleriyle perde arkasında oynatıp bize gerçekmiş gibi gölgelerini yutturmaya çalıştığı Karagöz oyununu” fark ettiler ki geç de olsa “yutmayız” diyorlar. İyi!)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.