Kadın sağlığıyla ilgili araştırmaya LAÜ personelinden destek

Kıbrıs Postası - - Haber -

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ), Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma İnisiyatifi Derneği, Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan kadınların sağlık ve hastalık dağılımlarının ve görülme sıklıklarının belirlenmesi amacıyla başlattıkları projeye destek verdi.

LAÜ kadın çalışanları, kadın hastalıklarının haritalanarak mercek altına alınması için başlatılan çalışmaya katılarak, proje anketini doldurup hastalıklarının kalıtsal sebeplerinin araştırılmasına katkı koymak için gerekli olan örnekleri de verdiler.

Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma İnisiyatifi Oxford Üniversitesi Baş Araştırmacısı ve Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği (KISAA) Başkanı Dr. Nilüfer Rahmioğlu Ramiz tarafından başlatılan çalışma ile ülkedeki kadın hastalıkları haritalanarak mercek altına alınacak. Gerekli araştırmaların ardından ortaya çıkacak harita ile kadınlarda görülen hastalıklara dair daha sağlıklı tespitler yapılabilecek.

KKTC’de yaşayan 8 bin kadını kapsayan projeyle, ülkenin ilk kadın sağlığı haritası oluşturulacağı bilgisini veren Ramiz, LAÜ yönetimine ve rektörlüğüne çalışmaya destek ve katkı koydukları için teşekkür ederek, kadın sağlığıyla ilgili araştırmanın sağlıklı verilerle sonuçlanması ve amacına ulaşması için projeye katılan tüm akademik ve idari kadın personele duyarlılıkları için teşekkür etti. Ramiz ayrıca KISAA’nın sürdürdüğü projeyle ilgili bilgilere ve ankete https://kisaainsiyatifi.com/ adresinden ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.