Český luxus Alijevů

Blízcí ázerbájdžánské vládnoucí rodiny ve velkém investují do hotelů a do golfu

Dnes Prague Edition - - Z Domova - Luxus Hotel Retro Riverside u Karlových Varů.

Podívejte se, jaká krása! Hlásá web luxusního hotelu Retro Riverside stojícího na břehu vodní nádrže Březová u Karlových Varů. Krása to je. A vlastní ji firma, která patří otci první dámy a zároveň viceprezidentky Ázerbájdžánu. Hotel je zářným příkladem toho, jaký majetek dokázaly vlivné postavy tohoto zakavkazského státu v Česku v posledních letech nashromáždit.

Třiaosmdesátiletý Arif Pashajev hotel vlastní přes firmu RETRO – Inter. Jejím jednatelem je však honorární konzul této země v Karlových Varech Fakhraddin Mirzoev, na jehož pozvání v hotelu před lety přenocoval současný předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Hotelů u Karlových Varů otec první dámy Ázerbájdžánu vlastní několik. A k tomu třeba i golfové hřiště. Přitom průměrná mzda v jeho rodné zemi v přepočtu nepřesahuje deset tisíc korun. Jak je to možné? Vysvětlení tohoto paradoxu může nabízet jedna z vět v diplomatické komunikaci amerických diplomatů, jež zveřejnil britský deník Guardian.

„Pozorovatelé tvrdí, že dnešní Ázerbájdžán je veden podobným stylem jako feudalistické státy v Evropě za středověku,“stojí v depeši zaslané v roce 2010, která se zabývá v první řadě právě aktivitami Arifa Pashajeva.

Evropští investigativní novináři sdružení pod hlavičkou Projekt pro informování o organizovaném zločinu a korupci (OCCRP) v posledních dnech informují o tom, že právě z Ázerbájdžánu do Evropy plynuly miliardy přes tajný fond tamních vládnoucích elit.

Ten sloužil zaprvé k vyplácení evropských politiků, zadruhé k tomu, aby si zde užívali luxusu. Z celkem asi 55 miliard do Česka dorazilo přes 130 milionů korun. Nejvíc z těchto peněz obdržely firmy napojené na rodinu Aliho Nagijeva, zástupce ředitele úřadu, který má v Ázerbájdžánu potírat korupci.

Bod zájmu – Mariánské Lázně

Na rozsah majetku rodiny u nás už před lety upozornilo České centrum pro investigativní žurnalistiku. Celkem v České republice skupina kolem Nagijeva do nemovitostí investovala více než miliardu korun, a to v Praze a především v Mariánských Lázních. Tam by měl být největším projektem, prostřednictvím firmy AME Holding, Palace Hotel Evropa. Kvůli němu AME Holding koupila několik domů v centru. Přitom ta samá firma v roce 2013 z tajného fondu dostala 27 milionů korun. A přímo na soukromé účty Nagijevových synů dorazily další skoro dva miliony korun. Kromě samotných vlivných Ázerbájdžánců peníze z tajného fondu plynuly také do kapes některých zahraničních politiků. Platby přicházely v době, kdy byl tamní režim pod palbou kritiky kvůli lidským právům. Novináři upozornili třeba na německého politika Eduarda Lintnera z bavorské Křesťanské-sociální unie. Ten jako německý zakladatel berlínské Společnosti pro podporu německo-ázerbájdžánských vztahů platí v Německu za jednoho z největších obhájců rodiny Alijevových. Na jeho účtu se v letech 2012 a 2014 objevilo celkem 19 příchozích plateb v hodnotě 25 milionů korun z tajného ázerbájdžánského fondu.

Miliony za výstavu

Na účty manžela generální ředitelky UNESCO Iriny Bokové v těch samých letech dorazilo ze stejného zdroje celkem 11,5 milionu korun. Ve stejné době se v sídle této mezinárodní organizace uskutečnila výstava fotografií nazvaná Ázerbájdžán – země tolerance.

Už letos v červenci byl v Itálii obviněn z přijetí milionových úplatků z Ázerbájdžánu tamní bývalý politik Luca Volonte. Více než 50 milionů korun podle obvinění dostal za to, že zakavkazský stát bránil v Radě Evropy.

Evropští novináři dokázali zachytit platby z tajného fondu jen v průběhu 30 měsíců. Podle některých z nich jde jen o špičku ledovce. Nicméně v přehledu příjemců peněz není žádné české jméno.

Mnozí čeští politici v čele s předsedou Poslanecké sněmovny sice Ázerbájdžáncům také vycházejí vstříc, odmítají však, že by za to dostávali zaplaceno. „Vztahy s Ázerbájdžánem pokládám za důležité. Je to strategický partner České republiky,“vysvětlil Hamáček.

Lukáš Valášek

Vojtěch Srnka

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.