Soud zrušil rozsudek nad Nečasovou

Dnes Prague Edition - - Z Domova -

PRAHA Podmíněné tresty pro bývalou šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) ani pro lobbistu Ivo Rittiga a jeho právníka neplatí. Pražský vrchní soud včera zrušil předchozí rozsudek v případu údajného vyzrazení utajované zprávy BIS a věc vrátil k dalšímu projednání. Původní verdikt ukládal Nečasové podmínku v délce 1,5 roku a tříletý zákaz práce ve funkcích s přístupem k utajovaným informacím, Rittigovi a advokátovi Davidovi Michalovi devítiměsíční podmínku.

Podle předsedy odvolacího senátu Viktora Macha se pražský městský soud nevypořádal se všemi okolnostmi významnými pro rozhodnutí a existují pochybnosti o správnosti jeho skutkových zjištění. „Mám z toho radost, pojede to znova,“řekl novinářům advokát Nečasové Eduard Bruna s tím, že soud vyhověl jeho výhradám. Rittig se zasedání neúčastnil, Nečasová přišla v doprovodu manžela na dopolední část jednání, k vyhlášení rozhodnutí už nikoliv.

Obžaloba tvrdí, že Rittig, který býval označován za jednoho z „kmotrů“Občanské demokratické strany, se v roce 2012 dověděl od Nečasové a tehdejšího ministra zemědělství Petra Bendla, že premiér Nečas dostal utajený materiál. Lobbista dovodil, že se týká právě jeho, a proto poslal svého právníka Michala na schůzku s Nečasovou, která právníkovi obsah zprávy sdělila. Rittig pak údajně mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány, státní instituce a společnosti s majetkovou účastí státu. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.