Ruské manévry ukazují svaly NATO i Bělorusku

Dnes Prague Edition - - Ze Světa -

Nemůžete si být jisti ničím, vzkazují Rusové cvičením Západ 2017 do Pobaltí, které pomáhají hájit jednotky dalších členů NATO. MINSK Je to sto kilometrů mírně zvlněné krajiny lesů, jezer, luk a polí. Suvalský koridor, úzká spojnice mezi Litvou a Polskem, jež zároveň odděluje Rusko a jeho spojenecké Bělorusko od Kaliningradské enklávy, je dnes místem, kde se koncentrují vojenské síly Západu a Východu.

V létě se tu konalo vojenské cvičení amerických a britských jednotek, jež měly ve spolupráci s polskými a litevskými silami vyzkoušet udržení koridoru proti možnému ruskému úderu. Právě v koridoru byla rozmístěna významná část elitních amerických jednotek, které v minulých měsících dorazily do Polska a Pobaltí. Vojáků Aliance je však v oblasti jen několik tisíc, ruské jednotky kolem Pobaltí jsou mnohonásobně početnější.

Na opačné straně hranice teď naopak ruské a běloruské síly v mnohonásobně větším rozsahu zkoušejí koridor dobýt. V rámci cvičení Západ 2017 má přes třináct tisíc vojáků ruské a běloruské armády zlikvidovat potenciální úder ze strany NATO a přejít do protiútoku. Útočící státy jsou sice pojmenovány Vesbaria a Lubenia, ale podle mapy cvičení je jasné, že se jedná o Litvu a Polsko. Naopak napadená Vejšnoria, které mají přijít na pomoc jednotky z Kaliningradu, je severozápadní Bělorusko.

„Již několik měsíců největší světová média a následně politici burcují veřejné mínění šířením mýtů o ruské Západ 2017

hrozbě. Předkládají nejneuvěřitelnější scénáře vývoje událostí. Dospělo to až k tvrzením, že na cvičení Západ 2017 se připravuje vpád a okupace Litvy, Polska či Ukrajiny. Ani jedna z těchto paradoxních hypotéz nemá nic společného s realitou,“snažil se uklidnit NATO náměstek ruského ministra obrany Alexander Fomin. „Lidé v Pobaltí mohou klidně spát,“dodal.

Litvu ani Polsko či Ukrajinu ale moc neuklidnil. „Nynější cvičení jsou mnohem větší než obvykle. Je zjevné, že Kreml prověřuje, nakolik jsou k velké válce se Západem připraveny nejen ruské ozbrojené síly, ale i celý ruský stát,“varoval ukrajinský prezident Petro Porošenko. Jeho obavy sdílí německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová i velení NATO, podle nichž je vedle ohlášených 13 tisíc vojáků do cvičení ve skutečnosti zapojeno dalších devadesát tisíc vojáků. A to nejen v Bělorusku, ale po celé MANY Nepřátelská území st Klaipeda, Lithuania: Liquefied natural gas (LNG) floating terminal began receiving deliveries from Norway’s Statoil in early 2015

Území, které je třeba osvobodit FINLAND EsStToOnNskIAo Vilnius UKRAINE RRUuSsSkIoA délce hranice mezi Ruskem a Pobaltím. Obavy Západu se snaží krotit i běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Ten v posledních třech letech provozuje na Moskvě nezávislejší zahraniční politiku a snaží se hrát roli prostředníka mezi Ukrajinou a Ruskem, které okupuje ukrajinský Krym i východ Ukrajiny. „Netřeba se dále ospravedlňovat ohledně cvičení obranného charakteru. Nechystáme se nikoho napadnout,“uvedl Lukašenko.

Přítomnost tisíců ruských vojáků se stovkami tanků v Bělorusku je ale demonstrací síly Kremlu. A to i vůči Lukašenkovi. Pro případ, že by to se svou nezávislou politikou, či s příklonem ke Kyjevu a Západu přehnal. „Kreml Minsku neumožní si svobodně zvolit západní směřování, ať už s Lukašenkem, nebo bez něj,“uvedl pro server Natoaktual americký expert Janusz Bugajski.

Foto: AP

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.