Másla bude dost. A stále stojí méně než za komunistů

Dnes Prague Edition - - Názory -

Největší favorit voleb a kandidát na premiéra si zřejmě brzy vyslechne policejní obvinění. V Karibiku hurikán Irma odřízl od domovů sta tisíce lidí, mezi nimi i Čechy. Učitelé konečně v poměru k ostatním vysokoškolákům přestanou brát almužnu.

Ale stačí vyrazit za Prahu a hned máte jasno, co je téma číslo jedna. Máslo. Částečně to ukazuje i archiv Newton, který monitoruje všechna možná média v Česku. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mu, pravda, dominuje. Při zadání klíčového slova „Babiš“najdete jen za poslední měsíc 5 128 zmínek. To je mimochodem více, než se „podařilo“dát dohromady premiérovi Bohuslavu Sobotkovi i volebnímu lídrovi ČSSD Lubomíru Zaorálkovi. „Sobotka“nasbíral i se všemi svými jmenovci 3 761 hitů, „Zaorálek“1 302. „Máslo“mezi ně úspěšně vplulo. S 1 594 zmínkami na ně až s odstupem hledí „Irma“(1 228) nebo „Kalousek“(907).

A máslo už se nakrátko stalo i tématem ve Sněmovně. Předseda komunistického klubu Pavel Kováčik si tento týden postěžoval, že na ně lidé stojí fronty.

To si náležitě vychutnal právě zmíněný Kalousek. „Vyběhl jsem ven a v prvním kvelbu jsem bez čekání koupil máslo. Až si budou soudružky zase stěžovat, že stály frontu na máslo, ať přijmou dar od Kalouska,“říkal během jednání poslanců a v rukou přitom třímal dvě čtvrtky másla. Stalo se tak den poté, co jistý nešťastník na Mostecku ukradl v supermarketu 150 másel s vidinou následného výdělku.

Komunisté s máslem určitě tnuli do živého a pravicový volič může poděkovat jen jejich lenosti, že s podobnými tématy neumějí více pracovat. Že to skončí u pár povzdechů ve Sněmovně, ale v debatách a na předvolebních billboardech jsou to stále ti stejní unavení soudruzi, kterým na první pohled spíš než o ceny másla, výši daní nebo dostupnost bydlení jde o zajištění si dalších poklidných čtyř let ve Sněmovní 4.

V živé paměti mám ještě nedávnou návštěvu Portugalska, kde člověka zvyklého na šedivě vystupující tuzemské komunisty překvapí hned při příjezdu na nádraží do Porta obří billboardy se srpem a kladivem a švihácky odění bolševici všech generací, kteří se chlubí, co všechno pro dané místo, mnohdy i čtvrť ve městě, udělali.

Portugalská komunistická strana sice ve volbách dosahuje horších výsledků než naše KSČM, ale reálně má mnohem větší vliv na to, co se děje v zemi. Už ve druhé polovině osmdesátých let vytvořila koalici s portugalskými zelenými a od té doby dohromady vystupují jako eko komunistická koalice, která obvyklé srp, kladivo a hvězdu doplnila ještě slunečnicí a pro Středoevropana kuriózní zkratkou CDU.

Je zřejmé, že kdyby se čeští komunisté dokázali reformovat a místo svazáckého odéru nasáli spíš cosi ze Stropnického Zelených a dredatých Pirátů, byli by při povolebních vyjednáváních použitelnější.

A krajský lídr Pavel Kováčik, který se pasuje do role komunistického odborníka na zemědělství, by k tématům, jako je máslo, dokázal říct víc než to, že na ně lidé dnes stojí fronty. Což je přitom stejně blbost. Pokud dnes Češi stojí někde frontu na máslo, tak jen proto, že ho mají v akci. A ruku na srdce, my Češi jsme schopni stát frontu na všechno, co je zrovna v akci. Ale jinde zase někteří bivakují čtrnáct dní před prodejnou kvůli novému iPhonu.

Avšak zpátky k máslu. Srovnáním průměrných mezd a cen v obchodech v roce 1989 lze zjistit, že přepočtem na dnešní ceny by mělo stát 75 korun. A tolik podle odhadů lidí z mlékárenského průmyslu nebude stát ani o svátcích, kdy se vyšplhá k maximu, ale pak už zas bude zlevňovat.

Tak můžeme být klidní. Másla bude dost.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.