Kýla odhalila vážnou nemoc plic

„Bojím se usnout, abych nezmeškal hovor z nemocnice,“říká pacient, který čeká na nové plíce

Dnes Prague Edition - - Praha -

PRAHA O tom, že ne každá náhoda je příjemná a potěší, ví své Jiří Trnka z Prahy 3. U něj v prosinci roku 2015 náhoda znamenala diagnostiku vážného onemocnění s názvem idiopatická plicní fibróza. „Byl jsem před operací pupeční kýly a v rámci předoperačního vyšetření jsem podstupoval několik prohlídek. Mimo jiné i rentgen plic,“začíná pacient.

Právě toto vyšetření mu zcela změnilo život. „Když jsem byl po snímkování, tak z ordinace vyšel pan doktor s tím, že se mu na snímku něco nezdá. Že to vypadá, jako by na plicích bylo vidět nějaké vápenatění,“popisuje. S nálezem se Trnka vydal následně ke své praktické lékařce.

Ta ho poslala na vyšetření hrudníku pomocí počítačové tomografie, které je známé pod označením CT. Při něm lékaři zhotovili detailní snímky plicní tkáně a ty nemoc potvrdily. „Nebýt té plánované operace kýly, kterou jsem nakonec musel zrušit, vůbec by mě nenapadlo, že mám nemocné plíce,“popisuje pacient.

Původ vzniku idiopatické plicní fibrózy není jasný, ale jistě k prvním příznakům patří dušnost. Tu nemocný nějakou dobu pociťoval, ale myslel si, že jde o následek astmatu z dětství. „Taky jsem si říkal, že se zadýchávám kvůli věku. Potíže jsem míval při túrách v horách nebo na kole. Zkrátka během fyzické zátěže,“dodává nemocný.

Pan Trnka, jako většina pacientů, zpočátku vůbec nevěděl, o jaké onemocnění jde. „Název nemoci jsem slyšel poprvé, když mi ho řekla paní doktorka v ordinaci. Stejně na tom byla i moje manželka. První informace jsme našli na internetu a pochopili jsme, že to není legrace,“popisuje dál.

Další cesta pacienta vedla do Thomayerovy nemocnice, kde se léčbě jeho nemoci věnují. Dostává léky tlumící kašel, má k dispozici kyslík a naději na lepší život mu dává transplantace plic.

„Na čekací listinu jsem byl zařazen v květnu. Jsem stále na telefonu, čekám, až se najde vhodný dárce. Večer se bojím usnout, abych nepromeškal hovor z nemocnice,“líčí. Jiří se nemoci nechce poddávat. „Chodím do práce, nechci jen přemýšlet nad tím, že jsem nemocný. Ale těším se, až budu mít transplantaci za sebou,“svěřuje se.

Fakta Nechte si vyšetřit plíce infostánek s plicním lékařem.

podezření na nemoc zájemce pošle na odborné pracoviště. Světového týdne idiopatické plicní fibrózy. Potřebuje kyslík

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.