Problém prozradí široké prsty

Dnes Prague Edition - - Praha -

Idiopatická plicní fibróza je vážné neinfekční onemocnění. V Česku jím trpí asi 800 pacientů. Část z nich je v péči lékařky Martiny Vašákové z Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice. Onemocnění je doprovázeno zánětem, který vede k trvalému zjizvení plicních sklípků. To způsobuje snížení kapacity plic a dechové potíže. Nemoc je smrtelná a pouze polovina pacientů přežije déle než dva až pět let od stanovení diagnózy.

Prvním příznakem je dušnost objevující se při námaze. Nemocný se zadýchává a může i kašlat. Při poslechu plic nemocného se objevuje zvuk podobný praskání sněhu při chůzi. Rizikovým faktorem je věk nad 45 let. K příznakům patří i paličkovité prsty. Poslední články prstů jsou nápadně rozšířené a nehty vyklenuté. Změny souvisejí s nedostatkem kyslíku při zátěži.

Vzácné rodinné výskyty nemoci jsou. V péči máme několik rodin, kde se nemoc objevuje opakovaně. Obecně platí, že virózy, kouření a mikročástice zasahující plicní tkáň způsobují poranění plic, která se jizví. Tím se nemoc zhoršuje.

Nemocní dostávají léky na tlumení kašle, mají i kyslík. K dispozici jsme měli i dva léky zpomalující průběh onemocnění. Jeden je hrazený ze zdravotního pojištění v režimu vysoce inovativního léku. To znamená, že jej pojišťovny po dobu tří let hradí. Druhý již v tomto režimu není a pojišťovny ho od 30. června neproplácejí a nesmějí ho dostávat noví pacienti. Možností je transplantace plic.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.