Polibek štěstí Soud zrušil verdikt nad ženou expremiéra Nečase

Bezmála sto let sídlí Britové pod Pražským hradem. Jiří Mareš se o chod velvyslanectví stará poslední čtyři dekády. Ocenila jej za to královna.

Dnes Prague Edition - - Front Page -

Nový proces Podmíněné tresty pro šéfku kabinetu expremiéra Petra Nečase Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) neplatí. Vrchní soud zrušil rozsudek v případu údajného vyzrazení zprávy tajné služby BIS. Na snímku manželé Nečasovi v soudní síni.

Robert Oppelt reportér MF DNES

Díky své profesi měl možnost poznat Thunovský palác, kde sídlí britské velvyslanectví, jako nikdo jiný. Jiří Mareš, dlouholetý zaměstnanec ambasády, za svou práci získal i jedno z nejvyšších britských vyznamenání, Řád britského impéria. Reportéra MF DNES provedl zákoutími historické stavby i těmi, kam se běžně dostane jen málokdo. Tuto možnost bude mít brzy i veřejnost během plánovaného dne otevřených dveří. Bylo snadné tu začít pracovat?

Půl roku mě prověřovali, než jsem tu před čtyřiceti čtyřmi lety mohl začít. To byl rok 1973, o rok dříve jsem projektoval přestavbu zdejší kotelny z koksu na kapalná paliva. Nikdy mě nenapadlo, že tu budu trvale pracovat, až později mi nabídl tehdejší konzul pan White, jestli bych si nechtěl vzít kotelnu na starost. Myslel jsem, že sem budu jen docházet, ale on to vzal jinak a stal jsem se zaměstnancem. Měl jsem na starosti údržbu ambasády. Máte tu oblíbené místo?

Jsou tu zajímavá místa, nádherná je zahrada, ale ta nejzajímavější nejsou dobře dostupná, třeba věžička nebo podzemní prostory paláce. Úžasný je výhled z terasy druhého patra. Palác stojí na opuce a vždycky se sem stahovala voda, co na hradě naprší, nateče sem, naši předkové vybudovali složitý systém chodeb a chodbiček, které provětrávají podzemí. Většina sloužila pro odvod vody, nechávali jsme je vyčistit od speleologů, ale přístupné nejsou a nebudou. Je znát, že palác patří Britům?

Máme tady například britské zásuvky a najdete tu i typicky ostrovní

Mám podepsané všechny premiéry, od Edwarda Heatha po Davida Camerona.

umyvadlo se dvěma kohoutky – jeden na teplou a druhý na studenou vodu. Ty ale v poslední době ustupují těm kontinentálním. Co významní návštěvníci, s kým jste se tu setkal? Mám je všechny podepsané, sbírám podpisy. Je to taková rodinná tradice, sbíral je už můj dědeček. Mám podepsané všechny premiéry, od Edwarda Heatha po Davida Camerona, nemám jen paní Mayovou. Máte i autogram královny Alžběty? Ten těžko získáte, podle protokolu není možné podpisy královské rodiny získat. Mám jen jejího bratrance, vévodu Michaela z Kentu. Vyčíhnul jsem si ho na zahradě, asi ani nevěděl, že porušuje protokol. S princem Charlesem mám jen fotku. Potkal jste i princeznu Dianu?

Setkal jsem se s ní, když otevírala obnovenou renesanční místnost tady na ambasádě. Jste nositelem Řádu britského impéria. Jak jste ho získal? To vůbec nevím. Když mi bylo šedesát, pozvala si mě velvyslankyně do kanceláře a oznámila mi to. Letěl jste pro něj do Británie?

Ne, dostal jsem ho od velvyslankyně, tady na zahradě. To asi není úplně běžné ani na velvyslanectví, získat řád od královny. Zažil jsem to jen jednou, když ho získal kolega, dlouholetý zaměstnanec tiskového oddělení. Získali ho i další Češi?

Získal ho i pan profesor Hilský, překladatel Shakespeara. Získal ho i dirigent Bělohlávek, taky tady u nás na zahradě. Ale ten získal vyšší stupeň řádu než já. Co se tu změnilo za 40 let?

Všechno. Tehdy byla brána dokořán, ale za dveřmi vedlejšího domu seděl tajný a sledoval, kdo sem jde. Teď je tu řada bezpečnostních opatření,

ale velvyslanectví se otevírá při dni otevřených dveří. Říká se, že palác je stavebně mimořádný... Rostl jako vlaštovčí hnízdo, jeden majitel přistavěl tohle, další tu věž vedle. Dům má nevšední dispozici. Jeho předchůdci na tomhle místě několikrát vyhořeli. Střídali se majitelé. Posledním byl hrabě Thun, od něj palác koupili Britové. Co tu návštěvníky v sobotu během návštěvního dne čeká? Návštěvníci projdou první branou, kde je zkontrolujeme. Bude to podobná kontrola jako na běžném letišti. Zpřístupněno bude nádvoří paláce, kde bude připravený program, po schodišti pak vystoupají do renesanční místnosti, nejstaršího prostoru. Jsou tam fresky ze 17. století. V předpokoji je výstava portrétů královské rodiny nebo rodokmeny, které ukazují její příbuzenství s českými králi. Uvidí i reprezentační prostory?

Po hlavních schodech vystoupají až do 3. patra, kde jsou reprezentační prostory velvyslanectví, kde jim s výjimkou kuchyně budou otevřeny všechny dveře. Z oken je krásný výhled na Prahu. Jedné z komnat dominují portréty zimního krále Fridricha Falckého a jeho manželky Alžběty, dcery anglického a skotského krále Jakuba. Další komnata zase připomíná začátek československo-britských vztahů obrazem krále Jiřího V., dědečka královny, který tehdy panoval.

Foto: Dan Materna, MAFRA

Jiří Mareš Řád britského impéria si přebíral na zahradě ambasády. Do Anglie za královnou kvůli tomu neletěl, přiznává.

Trávník Říká se, že nejkrásnější anglický trávník v Česku je právě tady, na zahradě britské ambasády. Stará se o něj skotský zahradník.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.