Macek napsal pokračování Saturnina

Dnes Prague Edition - - Front Page - Robert Oppelt reportér MF DNES

Politici na penzi mají různé záliby. Bývalý místopředseda ODS a poslední federální vlády Miroslav Macek pokračuje v kariéře spisovatele. Politik proslul jako milovník krásných žen nebo fackou, kterou uštědřil tehdejšímu ministru zdravotnictví Davidu Rathovi.

Po svém překladu Shakespearových sonetů sepsal něco lidovějšího, pokračování legendárního Saturnina Zdeňka Jirotky. Knihu vydá na začátku listopadu nakladatelství XYZ. Slavné české romány, snad s výjimkou Haškova Švejka, pokračování od nových autorů nemají. Podle programového ředitele XYZ Petra Tychtla oslovilo Macka přímo nakladatelství s nabídkou, aby takové pokračování napsal. „Bylo jasné, že to musí být někdo, kdo pochopí princip té knihy, kdo odloží vlastní styl, bude mít rozhled a intelekt a vztah k první republice, kdy se to odehrává,“vysvětluje Tychtl.

Nakladatelství nejdříve kontaktovalo Jirotkova syna. „Řekl: Nejste první, kdo mi to nabízí, ale vždycky to byly hloupé plagiáty, najděte si někoho, kdo to zvládne, a pak se o tom můžeme bavit,“dodává Tychtl. Volba padla na Macka mimo jiné proto, že po Jirotkově smrti to byl on, kdo o něm sepsal velký článek. Toho nabídka překvapila. „Byl to šok, vůbec by mě nenapadlo, že by to šlo. Byla to výzva, kterou nejde odmítnout. Udělal jsem si čas a vnitřně jsem se stal na deset měsíců Zdeňkem Jirotkou,“popsal Macek.

Psaní nebylo snadné, ale měl z něj radost. Rozloučil se se svým stylem a začal psát a myslet jako Jirotka. Doplnil některé nové postavy, staré ponechal. „Hlavní postavy Saturnin, Milouš, slečna Barbora, doktor Vlach nebo dědeček zůstávají. Kdybych některou z nich vyškrtl, to by mě čtenáři ukamenovali,“vysvětluje. Dopsal i dvě nové postavy. Jednou bude strýček František, toho jména druhý, nový manžel tety Kateřiny. A opět to bude továrník. „Bylo potřeba dopsat další postavu, aby to dostalo šťávu a nebyl to jen plagiát,“vysvětluje Macek. Pokračování, stejně jako původní příběh, skončí svatbou.

Reakcí od Saturninových fanoušků se Macek nebojí. „Byla to drzost se do toho pustit. Jsem něco jako ústřice, totálně rozděluju lidi na dvě skupiny,“vysvětluje s úsměvem. Podle Tychtla navíc není vyloučeno, že spolupráce bude pokračovat. „O něčem už přemýšlíme,“prozrazuje ředitel.

Spisovatel a fejetonista Zdeněk Jirotka zemřel v roce 2003, jeho nejslavnější dílo vyšlo v roce 1942. V roce 1994 byla kniha zfilmována.

Film a kniha Oldřich Vízner jako Saturnin a nová kniha.

Foto: ČT a XYZ

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.