Bezbranné soudy. Proti hackerům

Dnes Prague Edition - - Front Page - Lukáš Valášek, Ivana Faryová reportéři MF DNES

Počítačové systémy, na kterých stojí české soudy, jsou zoufale zastaralé a špatně zabezpečené. A kontroluje je soukromá firma. PRAHA Informace v počítačových systémech státních zastupitelství a soudů zásadně ovlivňují životy stovek tisíc lidí v Česku. Justice je na nich závislá. Navíc jsou to často velice citlivé a důvěrné informace.

Jenže jejich zabezpečení je velmi špatné, zjistila MF DNES. Soudní počítačový systém je tak zastaralý, že hrozí vážné nebezpečí, že si pro tajné údaje „přijdou“hackeři.

Vysoce postavení soudci dokonce varují, že hackeři by mohli informace nejen ukrást – mohli by je dokonce nepozorovaně změnit. „Můžu ujistit, že úroveň hardwaru i softwaru soudů obecně je hrozná. Kdyby se někdo dokázal nabourat do justiční sítě a změnil rozsudek, bude velký problém zjistit, kdy to bylo, jak to bylo, za jakých okolností,“varuje například místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala.

Veškeré zásadní databáze, v nichž Česko vysoce citlivé soudní údaje skladuje, neovládá stát, ale jediná soukromá firma. Jen ta má přístup ke zdrojovým kódům.

Systém je starý dvacet let a nikdy neprošel žádnou výraznější modernizací. Jen se vršily záplaty a propojení na další databáze. Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra i další soudci mluví o neustálých výpadcích systému, které práci soudců paralyzují. Společnost CCA Group problémy přiznává. Za správu systémů každý měsíc od ministerstva dostává zhruba 7,2 milionu korun měsíčně. Podle ní je to málo. „Bohužel současná vláda rozvoji v oblasti IT není nakloněna, takže není vyloučen úplný kolaps celého soudního systému,“řekl MF DNES ředitel CCA Group Jiří Laciga.

Ministerstvo přitom říká, že systémy jsou zabezpečené dostatečně. Područí soukromé firmy se ale prý chce zbavit. „Plánujeme přebírat zdrojové kódy a mít tak plnou kontrolu nad systémy. Vzhledem k časové i finanční náročnosti těchto změn ale není možné je uskutečnit okamžitě,“konstatovala mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.