Únikový plán pro Sobotku

Spolustraníci hledají premiérovi příští post. Do cesty se může postavit Jermanová

Dnes Prague Edition - - Z domova - Ondřej Leinert reportér MF DNES

Vzdal se pozice předsedy strany a ve volební kampani zcela ustoupil lídrovi Lubomíru Zaorálkovi. Přesto je Bohuslav Sobotka nadále jedničkou kandidátky ČSSD v Jihomoravském kraji. A jeho spolustraníci tak přemýšlejí, v jaké pozici by se mohl po volbách objevit.

Zadání je jednoduché. Významný politický post odpovídající tomu, že do něho nastupuje muž s vizitkou jednoho z nejdéle sloužících premiérů v zemi.

A aby bylo jasné, že sociální demokracii sice v tuto chvíli vedou už jiní, ale zároveň že se o svého donedávna ještě předsedu adekvátně postarala. Což se jí v minulosti – jak ukazují příklady Miloše Zemana, Stanislava Grosse nebo Jiřího Paroubka – ne vždy dařilo.

A vypadá to, že místo našli. Dva na sobě nezávislé zdroje MF DNES řekly, že pro Sobotku budou po volbách v ČSSD chtít pozici předsedy Sněmovny. „Řeší se jeho další působení. Předseda Sněmovny by pro premiéra byla důstojná pozice,“říká vlivný člen ČSSD.

Na této pozici je od posledních voleb jiný sociální demokrat, stranický místopředseda Jan Hamáček. Ten by prý byl ochotný v příštím volebním období Sobotkovi pozici postoupit. Na dotaz MF DNES nicméně reagoval překvapeně.

„U žádné takové diskuse jsem nebyl. Ani nemá smysl žádné takové diskuse vést, protože nevíme, jak dopadnou volby,“řekl. Sobotka se pak k zamýšleným šachům nevyjádřil vůbec. Ukážou volby

Plán má ostatně také zatím mnoho překážek a neznámých. Tu hlavní zmínil Hamáček – jak dopadne ČSSD ve volbách.

Ve vítězství ve straně věří sice málokdo, ale pokud by se ČSSD podařilo překonat hranici 20 procent hlasů, mohla by si i jako druhá na pásce o výrazné pozice říct. Předsedu Sněmovny by tak mohla mít podobně jako ODS v dobách opoziční smlouvy, která si pro svého šéfa Václava Kaluse v roce 1998 vyjednala s vítěznou ČSSD právě post šéfa Sněmovny. Gazdík: Nemá na to charizma

Tak jako tak, o tom příště rozhodnou poslanci hlasováním. A třeba dosavadní místopředseda Sněmovny za STAN Petr Gazdík by si z dvojice Hamáček, Sobotka vybral raději svého současného šéfa.

„Pan premiér má sice mnoho kvalit, ale Jan Hamáček je a určitě by byl mnohem lepším předsedou Sněmovny,“říká.

„Třeba proto, že umí anglicky, má opravdu široký přehled a také určitý lidský přístup. V těch těžkých zahraničních jednáních nebo reprezentaci hraje velkou roli osobní chemie a charizma, kterým pan premiér tolik neoplývá,“dodává Gazdík.

I kdyby ČSSD nakonec svedla navzdory dosavadním předvolebním průzkumům vyrovnaný souboj s favorizovaným hnutím ANO a navrhla na post šéfa Sněmovny jediného kandidáta Sobotku, musí počítat také s konkurencí.

V ANO totiž má k jedné z nejvrcholnějších ústavních pozic v zemi nakročeno kroměřížský poslanec Radek Vondráček.

Třiačtyřicetiletý právník převzal před tři čtvrtě rokem pozici místopředsedy Sněmovny od svojí stranické kolegyně Jaroslavy Pokorné Jermanové a rychle se v řízení schůzí zorientoval. To Jermanová se vzdala funkce i svého poslaneckého mandátu, protože se stala hejtmankou Středočeského kraje.

Vondráček však může mít překvapivou konkurenci i uvnitř vlastního hnutí. Do Sněmovny se totiž chce právě Jermanová vrátit. Návrat ambiciózní Jermanové

Ze čtvrtého místa kandidátky ve Středočeském kraji má na návrat velké šance. A podle informací MF DNES z hnutí ANO už několika svým kolegům také řekla, že by ji pozice předsedkyně Sněmovny lákala. Jermanová to na přímý dotaz MF DNES odmítla. Přiznala ale, že o své budoucnosti zatím nemá jasno.

Není totiž ani rozhodnutá, zda by v případě zvolení do Sněmovny zůstala hejtmankou a byla zároveň poslankyní, nebo se některé z funkcí vzdala.

„Nechám si ten luxus do té doby, než to bude rozhodnuté, a pak se rozhodnu. Takhle dopředu nic říkat nebudu. Až ta situace nastane, dostanete zprávu,“říká. s přispěním Evy Zahradnické

Nástupce. Bohuslav Sobotka na ministerstvu vnitra chválí stranického kolegu Milana Chovance. Ten po něm převzal vedení strany. Foto: ČTK

Foto: D. Materna, MAFRA

Dilema Hejtmanka a exposlankyně Jermanová.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.