„Jako medúzy“, srovnával Romy. Přijde o odměny

Dnes Prague Edition - - Z domova -

Náměstek ministra průmyslu Karel Novotný se ve facebookové diskusi ve čtvrtek vyjadřoval hanlivě o Romech. Ministr Jiří Havlíček (ČSSD) mu za to udělil výtku podle zákoníku práce, kandidát ČSSD v Ústeckém kraji přijde i o čtvrtletní odměny. Novotný se za slova omluvil.

Náměstek ve facebookové diskusi napsal, že „cikáni jsou jako medúzy – otravný a k ničemu“. Komentář připojil k profilu skupiny Naštvané matky, jež vystupuje proti migrantům či Romům.

Havlíček se v pátek ráno kvůli výroku s Novotným sešel. „Sdělil jsem mu, že svým chováním výrazně poškodil dobré jméno našeho ministerstva a porušil také pracovní řád, jehož součástí je i etický kodex,“uvedl ministr. Náměstka upozornil, že kdyby se situace opakovala, odvolal by ho z funkce.

Novotný, který za ČSSD kandiduje v Ústeckém kraji, se za svá slova omluvil a nabídl rezignaci. „Hluboce lituji, že jsem se v rámci diskuse na Facebooku nechal unést a vyjádřil se k romské menšině hanlivými výrazy,“uvedl v prohlášení.

V Novotného případě nejde o první prohřešek. Před dvěma lety přes deset měsíců vykonával společně s pozicí náměstka také funkci zastupitele Ústeckého kraje, což zákon zakazuje. V kraji ale rezignoval až poté, co se o střet zájmů začala zajímat MF DNES. (ČTK, iDNES.cz)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.