Londýn: do metra se vrátil děs

Dnes Prague Edition - - Z domova -

V londýnském metru včera vybuchla nálož. Připomněla dosud nejkrvavější teroristický útok v Británii v tomto století, při němž v londýnské veřejné dopravě zahynulo 52 lidí. LONDÝN V Parsons Green, povrchové stanici londýnské podzemní dráhy, včera explodovala podomácku vyrobená výbušnina. Zranila nejméně 22 lidí. Policie výbuch vyšetřuje jako teroristický útok. Jde v pořadí už o šestý, který se odehrál letos v Británii.

Snímky z místa ukázaly, že předmětem, který explodoval, byl kbelík uschovaný v tašce. Z ní vedly dráty. Taška obsahovala improvizovanou nálož, která ale zcela nevybuchla kvůli selhání časovacího zařízení. To patrně zabránilo většímu krveprolití.

Sociální sítě krátce nato zaplavila líčení útoku. „Ohnivá koule letěla vagonem a my jsme jen vyskočili z otevřených dveří,“napsal jeden z cestujících. Většina obětí útoku má popáleniny, další se zranili při tlačenici v panice. V ohrožení života ale podle sdělení zdravotnických úřadů nebyl včera nikdo.

Británie letos zažila už čtyři útoky provedené islamistickými teroristy. 22. března si útok autem na londýnském Westminsterském mostě a u parlamentu vyžádal pět obětí. 22. května atentátník zabil 22 lidí v Manchesteru po koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové. 3. června teroristé s dodávkou zabili v metropoli na mostě London Bridge a v okolí osm lidí a 26. srpna u Buckinghamského paláce, sídla britské královny, napadl muž šavlí tříčlennou policejní hlídku s voláním Allahu akbar (Bůh je veliký!). Zranil tři lidi. Za teroristický je považován i „opačný“incident z 19. června, kdy Velšan najel s dodávkou do davu muslimů u mešity v městské části Finsbury Park na severu Londýna – zahynul jeden člověk.

Britské ministerstvo vnitra přitom pouhý den před včerejším útokem informovalo, že od roku 2013 bylo zmařeno nejméně 19 útoků a že v průměru je nyní zadržen kvůli podezření z terorismu jeden člověk denně.

Včerejší incident však silně připomněl i události ze 7. července 2005. Tehdy explodovaly v Londýně tři bomby v metru a jedna v patrovém autobuse. Vedle čtyř sebevražedných islamistických atentátníků zemřelo 52 lidí a na 700 dalších bylo zraněno. Po výbuchu

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.