Pomník se špatným andělem

Dnes Prague Edition - - Praha -

PRAHA Před útočící švédskou armádou uhájili Pražané v létě 1648 pravobřežní část metropole Českého království. Za jejich statečnost se jim císař Ferdinand III. rozhodl vzdát dík. Ten dostal formu mariánského sloupu.

„Šlo o vynikající dílo sochaře Jana Jiřího Bendla, stržené jako domnělý symbol temna a habsburské nadvlády,“říká k zániku mariánského sloupu historik Emanuel Poche. Pro monument tvůrci zvolili místo na Staroměstském rynku, na parcele, která sousedila se šibenicí. Tu proto staroměstští radní nechali odstěhovat za hradby. Základy stavby dělníci položili na jaře 1650. Sochařskou výzdobu mariánského sloupu provedl proslulý barokní tvůrce Jan Jiří Bendl, který se v pražských městech podílel mimo jiné i na výzdobě chrámu sv. Salvátora, Starého proboštství na Pražském hradě či Královské zahrady.

Sloup byl postaven na třech stupních se schodištěm, obíhajícím monument ze všech stran. Na horním stupni bylo kamenné zábradlí, tvořené Sporný monument balustrádou s kuželkami a sloupky. Na nich byla položena madla s kamennými koulemi uprostřed a na okrajích. V takto ohraničeném centru byl vlastní mohutný kamenný podstavec a čtyři pilíře po stranách pro sousoší andělů.

Jejich uskupení vytvářelo uvnitř prostor, jakousi malou kapličku, kde byl umístěn vzácný deskový obraz Panny Marie Rynecké od neznámého malíře ze 14. století.

Kritici sloupu nevyčítali ani tak mariánskou sochu, ale podstavec se čtyřmi anděly. Tři z nich jsou „bezkonfliktní“, symbolizují ochranu proti hladu, válce a bídě. Problémem se stal čtvrtý anděl, vystupující proti herezi (kacířství, bludu). Tvůrci nového sloupu o problému obšírně debatovali s představiteli katolíků i evangelíků. Hrany měl obrousit kompromis. „Anděl ponese kartuši (ozdobný nápis) s textem: Obnoven byl na paměť smíření a k poctě Panny Marie,“vysvětlil sochař Petr Váňa, autor nového monumentu.

Slavnostního vysvěcení se sloup dočkal v létě 1652. Zúčastnil se ho i Ferdinand III., vysvětil jej pražský arcibiskup Arnošt z Harrachu.

Konec sousoší přišel těsně po vyhlášení republiky v roce 1918. Sloupu se stala osudnou smyšlenka, že je symbolem vítězství Habsburků na Bílé hoře v roce 1620. Dav ho strhl v neděli 3. listopadu 1918. (boh)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.