Válka taxikářů se službou Uber má pokračovat. Nejen na letišti

Dnes Prague Edition - - Praha -

Konflikty taxikářů s řidiči Uberu včera vygradovaly před Letištěm Václava Havla. Hněv několika desítek nespokojených taxikářů tam brzdili policisté. RUZYNĚ Na pražském letišti se včera odpoledne sešla asi padesátka řidičů taxi. Auta řidičů Uberu stejně den předtím polepovali nálepkami „nelegální transport“.

Po třetí hodině začali stavět všechna auta, která nejsou označená jako taxi. Způsobili tak nemálo nepříjemných situací, když zastavili úplně běžné řidiče v domnění, že jde o Uber. „Vždy, když přijede auto, seběhne se kolem něj tlupa taxikářů a policisté je odhánějí,“popsal včera bizarní události z místa redaktor iDNES.cz.

Taxikáři odchytávali řidiče, u kterých měli podezření, že vozí lidi přes aplikaci Uber, bránili jim v odjezdu a po policii vyžadovali, aby jejich činnost prošetřila. Policisté však řidiče, které taxikáři obtěžovali, nechávali bez obtíží odjet.

Řidiče v neoznačených vozech taxikáři vyzývali, ať ukážou doklady potřebné k provozování taxislužby. „Udělej si papíry jak my. Udělej si pojištění jak my,“pokřikoval například jeden z taxikářů.

Protestní akce znepokojovala i cestující, kteří právě vystoupili z letadla. „Měli bychom rychle odjet, k něčemu se tady schyluje,“uvedla starší žena ve dveřích terminálu.

„Chceme jenom, aby řidiči Uberu plnili stejné podmínky jako my. Nebo ať magistrát uvolní pravidla i pro nás. Takhle získávají obrovskou konkurenční výhodu,“řekl jeden z taxikářů.

Protest trval asi dvě hodiny. „Dneska to končíme, uděláme zase něco v pondělí. Ale asi někde jinde, ať nejsme tak hlídáni,“dodal jiný taxikář. Mezi taxikáři byl i majitel společnosti AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička. On a jeho řidiči proti Uberu a neschopnosti zákonodárců narovnat legislativu v oblasti přepravy osob protestují dlouhodobě. V březnu například pořádali každý den protestní jízdy kolem magistrátu. Tehdy pozornost vzbudila i kritika jednoho z taxikářů, který pro Kvasničku pracoval a který se protestu nechtěl zúčastnit, a přestal proto dostávat od dispečinku zakázky.

Konflikty na letišti začaly už ve čtvrtek odpoledne, kdy skupina taxikářů Napětí na letišti napadla na parkovišti před letištěm řidiče Uberu, který tam přijel pro své zákazníky. Taxikáři mu na auto nalepili samolepku „nelegální transport“, sebrali mobilní telefon, a jeden z nich řidiči Uberu dokonce rozbil čelní sklo.

Policie již ve čtvrtek vyslechla jak zmíněného taxikáře, tak řidiče Uberu. „Útočník, který rozbil čelní sklo auta, je podezřelý z trestného činu poškození cizí věci,“uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Celé teritorium letiště a jeho pětikilometrové okolí totiž spadá pod působnost cizinecké policie.

Jenže podobná podívaná se dost možná může opakovat, varovala v pátek dopoledne Karolína Venclová, mluvčí Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT). „Snažili jsme se to zastavit, ale věřte mi, že nemluvíme za všechny taxikáře. Kolegové, kteří to včera udělali, pouští do světa, že se to dnes bude dít znova a že to tak bude každý den, do doby, než se k tomu (nerovným podmínkám v taxislužbě, pozn. red.) odpovědní činitelé nějakým způsobem postaví,“uvedla včera Venclová ještě předtím, než se situace na letišti znovu vyostřila.

Mluvčí dodala, že asociace akci neorganizuje a ani do ní nezasahuje. „V zásadě s ní absolutně nesouhlasíme, jsme pro řešení legislativní cestou. Na druhou stranu frustraci kolegů naprosto chápeme,“dodává Venclová. Nespokojenost řidičů podle ní pramení z toho, že Uber už v Čechách funguje řadu let a zákonodárci stále vyčkávají se změnou zákona, která by narovnala právní prostředí taxislužby.

S mobilní aplikací Uber většinou jezdí amatérští řidiči, kteří nemají taxikářskou koncesi a ani auta evidovaná jako vozidla taxislužby. Stejně tak často nemají vozidla označená názvem provozovatele a svítilnou s nápisem TAXI. Už z principu fungování aplikace jim také chybí fyzický taxametr.

Společnost Uber se dlouhodobě brání, že není taxislužbou. „Vozy taxislužby na ulicích zastavují cizí lidé, kdežto u platformy Uber jde o síť registrovaných zákazníků a partnerů,“uvedla už dříve mluvčí Uberu Miroslava Jozová. Služby, které řidiči Uberu poskytují, prý vycházejí z myšlenky sdílení vlastního majetku na částečný úvazek.

Proti takovému výkladu zákonů vystupuje pražský a brněnský magistrát i ministerstvo dopravy. Nutno dodat, že pražští úředníci řidiče Uberu berou jako běžné taxikáře a při silničních kontrolách je za nedostatky trestají.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.