Tři favorité voleb chtějí lithium vrátit státu

Dnes Prague Edition - - FRONT PAGE - Vojtěch Srnka, Lukáš Valášek reportéři MF DNES

PRAHA Vláda včera hlasy ČSSD a KDU-ČSL odmítla hlasovat o zrušení memoranda na těžbu českého lithia s australskou firmou European Metals Holdings. Kolem té se v posledních dnech do tvrdého útoku pustil předseda hnutí ANO Andrej Babiš po boku s KSČM.

Právě tento tandem doplněný ještě o hnutí Svoboda a přímá demokracie vedené Tomiem Okamurou už teď jasně říká, že chce zajistit, aby lithium v budoucnosti těžila česká firma. Další strany to odmítají nebo tak jako Piráti nebo KDU-ČSL váhají.

„Pokud budu premiérem, tak se o zrušení memoranda zasadím,“slibuje Babiš. Odkazuje tak na dokument, který minulý týden podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček z ČSSD. Australská firma EMH na základě něj má se státem spolupracovat na zpracování lithia, které zde vytěží.

K těžbě lithia na Cínovci se však nedostane na základě Havlíčkova memoranda, ale licence, kterou získala od ministerstva životního prostředí v roce 2010. Protože mu to zákon ani jinak nedovoluje, na počátku letošního roku mu ji prodloužilo ministerstvo životního prostředí vedené Richardem Brabcem z hnutí ANO.

Ač je nejvíc slyšet Babiš, první se do memoranda pustili komunisté, kteří kvůli tomu iniciovali mimořádnou schůzi Sněmovny. „Je to první krok k tomu, aby se nám podařilo těžbu, zpracování i výtěžek z lithia zachovat v rukou českého státu,“uvedl na tiskové konferenci šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Proti memorandu tvrdě vystupuje i lídr SPD Tomio Okamura.

Podle Havlíčka naopak memorandum zajišťuje, aby se stát mohl do těžby lithia plnohodnotně zapojit. A podobně včera večer v Senátu argumentoval i premiér Bohuslav Sobotka. Lidovci a Piráti naopak tvrdí, že je třeba se v tuto chvíli dívat dopředu a spíše navýšit poplatky za těžbu lithia, které bude stát vybírat.

Kdo si myslel, že se poslední dny bude předvolební diskuse točit okolo obrany Andreje Babiše kvůli obvinění v kauze Čapího hnízda, dost by se divil. V době, kdy si převzal obvinění od policie, rozjel naopak ofenzivu proti svému hlavnímu rivalovi ČSSD a jejímu ministrovi průmyslu Jiřímu Havlíčkovi.

Obviňuje je, že podpisem memoranda s australskou firmou European Metals Holdings připraví Česko o největší evropské zásoby lithia a s nimi spojené „miliardové bohatství“. Včera se tahanice přenesla na jednání vlády i Senátu. V pondělí – čtyři dny před volbami – pak bude o memorandu mimořádně jednat i Sněmovna.

Babiš včera Havlíčkovi poslal šestnáct otázek, jejichž zodpovězení žádá. Většina z nich přitom zazněla o den dříve i z úst předsedy KSČM Vojtěcha Filipa.

Obě strany se snaží spojit australskou společnost EMH s miliardářem Zdeňkem Bakalou. Nepodařená privatizace OKD je nejzranitelnějším místem nynějšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Komunisté si spolupráci s Babišem na kauze lithium pochvalují. „Považujeme to za obrovský úspěch komunistické strany. Podařilo se nám i kolegy z hnutí ANO či pana Okamuru přesvědčit k podpoře našeho názoru,“pyšnil se spoluprací předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik s tím, že strana dokázala, že se s ní dá počítat.

Spolupráci ANO s KSČM včera komentoval lídr vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Z dopisu i aktivit Andreje Babiše kolem lithia to vypadá, že definitivně vsadil na jedinou kartu. Povolební spolupráci s KSČM a SPD,“uvedl vicepremiér.

Lidovci jako třetí vládní strana zrušení memoranda k lithiu na vládě nepodpořili. Se svoláním mimořádného zasedání Sněmovny k lithiu nesouhlasili ani zástupci STAN, TOP 09 a ODS.

Chyba Brabcova úředníka

Babišovy výpady naráží na reakce ČSSD, že ministr životního prostředí a klíčový muž hnutí ANO Richard Brabec pochválil v dopise Havlíčkovi podpis memoranda jako dobrý krok.

ČSSD dopis nyní aktivně vytáhla. Brabec argumentuje tím, že věta o dobrém kroku je chyba jeho úředníka. „Byla to zdvořilostní věta. Já jsem úředníkovi řekl, že tam ta věta být nemá, ale nakonec ji tam nechali,“hájil se včera ministr. Sám úředník svou chybu včera přiznal serveru Aktuálně.cz.

Hnutí ANO přitom kritizuje, že Havlíček podepsal memorandum s australskou firmou krátce před volbami za situace, kdy na průzkum lithia mají v Česku licence čtyři firmy. „Na podepisování memoranda dva týdny před volbami je prostě něco divného,“stěžuje si Brabec.

Nejvíc mu prý ale vadí, že na rozdíl od jiných podobných dokumentů, které se schvalují ve vládě, ten Havlíčkův podepsal ministr průmyslu sám od sebe. „Už byly uděleny průzkumné licence a existuje tady subjekt, který má přednostní právo na budoucí těžbu, tak jsem chtěl, abychom se za této situace snažili zapojit stát do celé věci co nejvíce dodatečně a přátelským způsobem,“brání se však Jiří Havlíček.

Zároveň tvrdí, že o memorandu, které má podle něj zajistit co nejlepší podmínky pro stát v už dohodnuté licenci, jednala v srpnu tripartita, takže o jeho přípravě bylo informováno i hnutí ANO.

Včera v podvečer hájil krok i premiér Bohuslav Sobotka na zasedání Senátu. První krok k průzkumu lithia firmou Geomet učinilo podle něj ministerstvo životního prostředí za ministrů ODS a ANO, memorandum dle tvrzení Sobotky pozici sátu naopak posiluje.

ČSSD Brabcovi vyčítá právě to, že na začátku letošního roku prodloužil firmě EMH licenci na průzkum zásob lithia. Tu však ministerstvo životního prostředí prodloužilo v řízení, které podle zákona probíhá automaticky. Leda by do něj nějaký úřad vstoupil zvenčí, což ostatně mohlo udělat i ministerstvo průmyslu.

Hnutí ANO a KSČM se nyní snaží dokázat, že se lithium dostane až k Bakalovi. Přímé spojení však nenašli. Dle veřejných zdrojů společnost Cadence, která z 20 procent spoluvlastní australskou firmu, je devítiprocentním vlastníkem jiné těžební firmy – Bocanora.

A tuto firmu z deseti procent zase vlastní investiční skupina M&G, jež v minulosti koupila pohledávky k Bakalovu OKD. Skupina M&G je však jedním z největších investorů na světě. „Kdokoliv má právo koupit naše akcie,“říká Richard Pavlík, český zástupce firmy.

Jeho minulost je nejviditelnějším pojítkem mezi australskou firmou a OKD, kde v minulosti pracoval. „V OKD jsem působil pouze v odborných funkcích. Nikde ve vedení ani ve statutárních orgánech,“hájí se Pavlík, který byl ale předsedou polské dceřiné společnosti NWR.

Pavlík se nicméně dušuje, že firma EMH v reakci na obvinění brzy zveřejní celou akcionářskou strukturu, aby ukázala, že za ní miliardář Zdeněk Bakala není. Ten přes svého mluvčího spekulace o zapojení do těžby označil za zcela nepravdivé.

Foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Podpis memoranda ohledně těžby lithia se stal volebním tématem (vlevo Keigh Coughlan z European Metals Holdings, vpravo ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček).

Lukáš Valášek

Vojtěch Srnka

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.