Miloš Zeman – reálpolitik a čilý pionýr temných uliček

Dnes Prague Edition - - NÁZORY -

Kdyby zahraniční politika stála jen na pravdě, znala by historie o mnoho válek více než ve skutečnosti.

Má-li někdo plná skladiště jaderných hlavic, prostě mu nejde násilím sebrat něco, co on předtím očividně ukradl, jakkoli tak velí abstraktní spravedlnost. To je jasná věc. Pokud to ale někdo na mezinárodním poli označí diplomatickým výrazem „fait accompli“(hotová věc) jako Zeman, je to už čirá „reálpolitika“, což je zase v diplomacii užívaný termín pro politiku bez jakýchkoliv morálních skrupulí.

To, že Zeman pojmenoval věci pravým jménem, lze v této optice vidět i tak, že hlava demokratického státu veřejně podpořila flagrantní porušení mezinárodního práva. Což pak může kdejaký autokratický gauner propagandisticky využít a obhájit tím i další územní loupeže, protože všude žijí nějací jeho etničtí a zrovna ohrožení krajané. Pro prezidenta republiky se takový termín nehodí, ale v jiném případě bychom podobnou roli označili termínem užitečný idiot.

Zemanovi je reálpolitika blízká. Předvádí to systematicky, ve vztahu k Ukrajině, Rusku, Číně... Je to zvláštní směs realismu, poraženectví, vlísávání se i umetání cest všemožným výplodům reálpolitiky, pod níž se schová cokoliv – anexe Krymu a třeba i pakt Molotov–Ribbentrop.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.