Zemanův „nálet“na Rusko: 130 firem

MF DNES získala program prezidentovy cesty do Ruska. Navštíví Soči, Moskvu i Ural. Čekají ho schůzky s politiky i podnikateli.

Dnes Prague Edition - - FRONT PAGE - Ondřej Leinert reportér MF DNES

PRAHA Pro prezidenta Miloše Zemana to bude možná poslední velká cesta v jeho úřadu. Rozhodně však bude největší. Do Ruska s ním za týden odletí víc než tři letadla.

V prvním bude Zeman se svým doprovodem. V dalších dvou poletí firmy, které vybraly Svaz průmyslu a dopravy a hospodářská komora. Ale ani to nebude podle zjištění MF DNES vše. Linkovými spoji se připojí další firmy. Nejvíc se jich bude tísnit na palubě v úterý 21. listopadu odpoledne. „Linkou tam podobně jako já letí asi třicet dalších podnikatelů,“ vypráví podnikatel a Zemanův přítel Zdeněk Zbytek.

„Se mnou tam letí majitel firmy Brisk Tábor Mojmír Čapka. A také Pragoimex, což jsou bývalí inženýři z ČKD Praha, kteří se zabývají modernizací tramvají, sám tam budu zastupovat firmu Termona,“popisuje Zbytek. Cílem pro 130 firem bude česko-ruská podnikatelská konference v Moskvě. Té se účastní i prezident. Zeman se má setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a Michailem Gorbačovem.

Když se viděli před šesti lety, dal Miloš Zeman Michailu Gorbačovovi třílitrovou lahev slivovice Zemanovka. Loni v Lánech z jejich plánovaného setkání sešlo, Gorbačov kvůli zdravotnímu stavu do Česka nedorazil. Příští týden v Moskvě už by jim to vyjít mělo. Setkání s bývalým vůdcem Sovětského svazu bude jedním z mnoha bodů Zemanova programu v Rusku.

Hned v pondělí 20. listopadu se má v Soči setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Z letoviska pak odletí do více než 1 500 kilometrů vzdálené Moskvy, kde se po několika letech uvidí s Gorbačovem.

V moskevském světovém obchodním centru zahájí akci, která bude pro většinu účastníků jeho cesty vrcholem pětidenního programu v Rusku: česko-ruská podnikatelská konference.

Právě na ni míří 130 firem, tedy více než dvojnásobná delegace, než která Zemana doprovázela před půl rokem do Číny.

Během konference má dojít k podpisu několika smluv a memorand.

A Zemanova přítomnost tomu

Obchod pro táborskou firmu

„Nejvýznamnější bude podpis dohody mezi firmou Brisk Tábor a vládou Samarské oblasti,“tvrdí Zbytek. Dohoda se podle něj má týkat rozšíření investic firmy Brisk, která už v Rusku úspěšně prodává a vyrábí zapalovací svíčky, o další produkt – výrobu snímačů.

„Mojmír Čapka, majitel firmy Brisk, přišel do Ruska v roce 1995, tehdy první zapalovací svíčky vozili v kufříku vlakem a trvalo 20 let, než to impérium vybudoval. Dnes má 80 autorizovaných dealerů po celém Rusku. Za 22 let tam prodal půl miliardy zapalovacích svíček,“líčí Zbytek.

Jen on sám doprovodí do Ruska za Zemanem přes 20 firem.

Jednou z nich je výrobce tramvají Pragoimex, která má zálusk na modernizaci klasických tramvají T3, které do někdejšího Sovětského svazu dodávalo ještě ČKD Praha.

V 55 ruských městech podle odhadů zástupců Pragoimexu dodnes jezdí zhruba 5 až 7 tisíc těchto tramvají.

Začít chce Pragoimex v Jekatěrinburgu, kam Zeman také zamíří. Další ambice má v Rusku také výrobce kotlů firma Termona, která už na tamní trh od konce devadesátých let dodala zhruba 170 tisíc elektrických a plynových kotlů.

„Jedná se o vytvoření společného podniku ve Sverdlovské oblasti, ale jednání zatím nejsou tak daleko, aby se během této mise mohla podepsat příslušná dohoda,“říká Zbytek.

Podpora hlavy státu v situaci, kdy je Česko zapojeno do protiruských sankcí, je pro firmy důležitá.

V Moskvě Zeman stráví dva dny. Pak ho čeká další náročný přesun. Skoro 1 800 kilometrů na Ural.

V Jekatěrinburgu a tamním okolí má být Zeman rovněž dva dny. Opět tam bude přítomen podnikatelské konferenci, čekají ho schůzky s místními politiky a firmami.

Efekt sankcí

Jednání netrpělivě vyhlíží třeba TOS Varnsdorf, který v Jekatěrinburgu připravuje částečnou výrobu svých obráběcích strojů.

To je jeden z trendů, které paradoxně nastartovaly mezinárodní sankce, jež Evropská unie a USA na Rusko vyhlásily kvůli ukrajinské krizi a anexi Krymu.

České firmy se místo dovozu snaží vyrábět zboží přímo v Rusku, kde zakládají svoje dceřiné společnosti. A podpora hlavy státu, obzvlášť v situaci, kdy Česko je zapojeno do protiruských sankcí, je tak pro firmy hodně důležitá.

I proto jich do Ruska letí tolik, že se nevejdou ani do dvojice letadel, která vypravují Svaz průmyslu a dopravy spolu s hospodářskou komorou.

Zemanovi nejbližší, kancléř Vratislav Mynář s poradcem Martinem Nejedlým, který v Rusku dodnes udržuje vlivné kontakty a o své roli nechce příliš mluvit, prezidentovi připravili hodně nabitý program.

Podobně jako na jaře v Číně. Zeman tam absolvoval tolik schůzek, že spíš než jejich výsledek svět zaujaly záběry, na nichž unaveného prezidenta převážejí vozíkem na společné fotografování.

„Ten program je hodně náročný, a jak pana prezidenta znám, nepromarní ani hodinu. Ale určitě mu udělají takový program, aby ho Rusové netahali na nějaké dlouhé chození,“věří Zbytek.

všemu, jak je ve východních zemích zvykem, dodá váhu.

„Prezident nám fantasticky otvírá dveře. Kdo by se tam bez něj s námi bavil?“říká Zemanův přítel a obchodník Zdeněk Zbytek.

Delegace S prezidentem letí do Ruska zástupci celkem 130 firem. Chtějí se účastnit hlavně kongresů. Foto: Dan Materna, MAFRA

Foto: AP

Zastávka v Soči Zeman se s Putinem setká už v úvodu návštěvy.

Foto: ČTK, Shutterstock, archiv MAFRA

Přátelé Gorbačov za Zemanem loni nedorazil. Foto nahoře je ze setkání v roce 2002. Tramvaje T3 (vlevo) jezdí v mnoha ruských městech.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.