Padesát let manželské poradny: nevěra se změnila

Dnes Prague Edition - - FRONT PAGE -

PRAHA Když začala před padesáti lety v Praze fungovat první manželská poradna, nejčastějším popudem k její návštěvě byla nevěra muže. V průběhu let se to obrátilo. Je to postřeh Marie Vaculíkové, spoluzakladatelky poradny. Vdova po spisovateli Ludvíku Vaculíkovi v poradně působila až do roku 1980 jako sociální pracovnice. Sama přitom měla palčivou zkušenost s manželem nevěrníkem, který mimo manželství zplodil dvě děti.

„Ke stáru strašně trpěl, teprve tehdy pochopil, jak mi ubližoval,“přiznává Marie Vaculíková, která se 25. listopadu dožívá už 92 let.

Podle nestora manželského poradenství Petra Šmolky od roku 1967 navštívilo první stálou manželskou poradnu zhruba 150 tisíc klientů. Převládající typy starostí se však během let změnily. Dnes poradci zaznamenávají vlivem mobilů a internetu zvýšený výskyt odhalených mimomanželských partnerů, více dětí ženatých mužů s milenkami. Přibylo i žen v roli milenek, které čekají, zda se jejich partner konečně rozvede.

Ludvík Vaculík se nerozvedl a jeho žena mu nevěry odpustila. „Výjimeční lidé zaslouží výjimečnou toleranci,“říká v rozhovoru. — Ivana Karásková

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.