Beran bude mít pohřeb jako Havel

Dnes Prague Edition - - FRONT PAGE - Robert Oppelt reportér MF DNES

Kočár tažený třemi páry černých starokladrubských koní poveze dubovou rakev s ostatky kardinála Josefa Berana.

Na poslední cestě Prahou doprovodí kardinála velkolepý průvod skautů, orlů, členů církevních řádů, včetně těch rytířských, i prostých věřících.

Tak bude vypadat závěr dvoudenní cesty ostatků kardinála Josefa Berana z vojenského letiště ve Kbelích do katedrály sv. Víta na Pražském hradě.

Podobná sláva se naposledy konala při pohřbu Václava Havla. Teď čeká pocta ostatky pražského arcibiskupa, které se téměř po padesáti letech vracejí z Říma, kde v roce 1969 zemřel v exilu, kam ho po mnohaletém pronásledování vyhnal komunistický režim. Tam se mu dostalo jako jedinému Čechovi vyznamenání být pohřben ve svatopetrské bazilice, po boku papežů. Přesto ve své poslední vůli napsal, že chce být pochován doma v Praze.

Pro kardinála odletí do Itálie vládní speciál a delegace vedená ministrem zahraničí Martinem Stropnickým. Příští čtvrtek budou jeho ostatky exhumovány, v Římě se s nimi rozloučí krajané a v pátek přiletí do Prahy. „V okamžiku, kdy dosedne speciál na letiště, rozezní se všechny zvony,“popisuje Vojtěch Mátl, sekretář pražského arcibiskupa.

Pokračování ze str. 1

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.