Opakované námluvy

Představitelé ANO a ČSSD po nedávném krachu znovu vyjednávají o nové vládě.

Dnes Prague Edition - - Z DOMOVA - Ondřej Leinert Jakub Pokorný s přispěním Jany Plechaté

Jednat chceme, ale dohoda o vládě rozhodně nepadne do konce tohoto týdne, jak si představuje šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Tak to tvrdí představitelé ČSSD. Včera pozdě večer se poprvé od krachu posledních koaličních jednání setkali představitelé obou stran a výsledek zatím drží v tajnosti.

Předseda ČSSD Jan Hamáček jen prozradil, že si vyslechl nabídku hnutí, ale nejdříve s ní seznámí grémium a předsednictvo. Nicméně už před schůzkou bylo zřejmé, co sociální demokraté požadují. Alespoň pět, lépe šest ministerstev. Rozhodně mezi nimi musí být vnitro a určitě i ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo pro místní rozvoj. Naopak o obranu či zemědělství ČSSD příliš nestojí.

Ani Babiš včera nebyl sdílný. „Vyjednávám s ČSSD, ne s médii. Už jsem to řekl xkrát,“odsekl na dotaz MF DNES Babiš. Na jednání přijel z vládní návštěvy v Karlovarském kraji. I proto schůzka s ČSSD začínala až o půl deváté večer. A Babiše očividně štvalo, že vyjednávání o příští vládě zajímá novináře víc než to, jak si členové jeho vlády v demisi prohlížejí karlovarský polygon nebo nemocnici. Zjevně byl nervózní i proto, že na včerejší schůzku šel v horší pozici než sociální demokraté. On byl ten, kdo musel slevovat a nabízet.

Už dříve MF DNES získala informaci, že Babiš může být ochoten dát požadované ministerstvo vnitra a k tomu přidat dalších až pět ministerstev. Takže by sociální demokraté, kteří v posledních volbách získali sedm procent hlasů, ovládali šest vládních úřadů.

Babiš musí být štědrý

Velkorysý potřebuje být šéf hnutí ANO z více důvodů. Předně členská základna ČSSD je ke vstupu do vlády s Babišem velmi kritická, a oranžové vedení tak potřebuje svým lidem ukázat, že jim má co nabídnout. Po posledním nezdaru mezi oběma stranami navíc představitelé ČSSD nešetřili na adresu ANO silnými slovy. Například, že návrat k jednání by byl patrně možný jen v případě, že ve vládě nebude Babiš.

A štědrý musí být šéf ANO k ČSSD i proto, že minulý týden mu ukázal, jak komplikovaná by byla zdánlivě nejrychlejší cesta k sestavení vlády: opřít se o toleranci SPD a KSČM.

Proti toleranci ze strany SPD byli čtyři ministři za ANO, tři desítky poslanců, europoslanci i někteří krajští lídři hnutí, kteří mají obavy, že by na mnoha místech přišli o slibné kandidáty do komunálních voleb.

„Nedopadlo by to dobře. Jeden za druhým by se začal ozývat, že kvůli SPD opouští hnutí, mohlo by se to začít sekat v krajích, někde by lidé začali demonstrovat. To nám za to nestojí,“tvrdí zdroj z hnutí ANO.

A přidává i pragmatický důvod. Kdyby jen třetina poslanců ANO, kteří mají s SPD problém, setrvala ve svých postojích a vládu nepodpořila, Babišův kabinet by opět nezískal důvěru Sněmovny.

I proto teď Babiš potřebuje vše soustředit směrem k ČSSD, se kterou by dohromady měl 93 hlasů. A také se bavit o toleranci patnácti komunistických poslanců, která sice je předjednaná, ale komunisté mají před sebou sjezd, který může změnit jejich vedení.

Také KSČM může zvyšovat požadavky. Mají k tomu různé důvody. Nejnověji je namíchl postoj Babišovy vlády v demisi kvůli útoku USA a spojenců na Sýrii.

„Komunisté na tom mohou postavit svoji strategii. Je jasné, že s tím nejsou spokojeni. Ale nejen oni,“říká místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který dříve několikrát podpořil ruskou politiku. Foldyna tak stojí na opačné straně sporu o Sýrii než Babišova vláda.

„Postoje ministra Stropnického nebo paní ministryně Šlechtové z ANO k tomu útoku jsou naprosto strašné. Pan ministr Stropnický tady rozhoduje o tom, kdo je vinný, přitom se ukazuje, že nejsou žádné důkazy. Když si mohou Rakousko nebo Slovensko zachovat svoji suverenitu, jsme velmi rozčarováni, jak se k tomu stavějí představitelé z hnutí ANO,“zlobí se Foldyna.

I přesto přiznává, že je na jednání s ANO hodně zvědav. „Vnímám, že lidé už čekají nějaké rozuzlení, aby konečně vznikla stabilní vláda. Záleží na tom, s čím Andrej Babiš přijde,“dodává Foldyna.

„Postoje ministra Stropnického nebo paní ministryně Šlechtové k útoku v Sýrii jsou strašné.“Jaroslav Foldyna, místopředseda ČSSD

Foto: Michal Šula, MAFRA

Na výjezdu Premiér Andrej Babiš včerejšek strávil na výjezdním zasedání vlády v Karlovarském kraji. Proto se první schůzka obnoveného jednání ANO a ČSSD musela naplánovat až na večerní hodiny.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.