Byt na zámku. Od památkářů třeba jen za pět tisíc

Národní památkový ústav pronajímá sedm desítek bytů v luxusních lokalitách za velmi nízké nájemné. Získat smlouvu však není jednoduché

Dnes Prague Edition - - Z DOMOVA - — Václav Ferebauer, Šárka Pálková

Zatímco dříve bydlel na 1. nádvoří zámku v Českém Krumlově purkrabí, dnes bydlí nejméně ve dvou bytech v budově Starého purkrabství běžní nájemníci. V domě s opravenou renesanční fasádou platí za byt o rozloze 87 m2 jen 4 660 Kč měsíčně a sto korun za služby. Cena druhého, o něco většího je kolem 5 000 Kč.

Národní památkový ústav, který veřejnosti pronajímá 70 podobných bytů, tvrdí, že nájmy odpoví- dají vždy cenám v dané lokalitě. Realitní experti však hovoří jinak. „Průměrná cena měsíčního pronájmu v Českém Krumlově se v prvním čtvrtletí letošního roku pohybovala kolem 7 900 Kč, ale ani jeden z pronajímaných bytů nedosahoval velikosti 87 m 2,“uvedl pro iDNES.cz mluvčí Bezrealitky.cz Lukáš Kosprt s tím, že uvedených pět tisíc odpovídá spíš garsonce.

Na ceny pronájmů státních bytů se portál iDNES.cz zaměřil poté, co zjistil, že nyní už bývalá šéfka Státního zdravotního ústavu platila za státní byt v centru Prahy necelou tisícovku měsíčně. Inventura státních pronájmů pak ukázala, že byty pronajímá levně i Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Kdo tam bydlí? To je tajné

Kdo bydlí v bytech ve správě památkového ústavu, zůstává také tajemstvím. Ústav odmítá jména říct s odkazem na ochranu osobních údajů. A to se týká třeba i nájemníků v domě na Bezručově náměstí v Opavě, kde sídlí i archeobotanické pracoviště AV ČR. Zde lidé platí za stometrové byty kolem 5 000 Kč včetně poplatků. „Bezručovo náměstí je velmi žádaná lokalita v Opavě. Nevím, která adresa by mohla být žádanější,“konstatoval Ondřej Veselý z 1. opavské realitky.

Výši měsíčních pronájmů stanovuje Národní památkový ústav. Tvrdí, že správně. „Jsme povinni sjed- návat nájem ve výši v místě a čase obvyklém. Není nám známo, že by u některého nájmu bytu v naší správě nebylo toto dodrženo,“uvedla ředitelka ústavu Naděžda Goryczková.

Dodává, že by si ústav mohl udělat posudky, jak vysoké by nájmy měly být, ale to by bylo podle ní nehospodárné.

Kromě toho podle ředitelky hraje roli, že se často jedná o historické nájmy řídící se smlouvami starými i několik desítek let. „Navýšení nájmu za tyto byty je tak limitováno platnými právními předpisy,“uvádí Goryczková.

Historické smlouvy jsou také důvodem, proč mají zájemci o bydlení na zámku smůlu. Byty se uvolňují jen zřídka. „V posledních několika letech uzavřel NPÚ nový nájem s osobou, která není zaměstnancem, pouze v jednom případě,“uvedli památkáři.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.