Nemazat!

Nejenže správci stránek Backpage zneužívání dětí nepotírali, ale vyvinuli celý systém, který bránil mazání inzerátů.

Dnes Prague Edition - - Z DOMOVA - Karel Hrubeš reportér MF DNES

Tvář dívky, kterou si zákazníci mohli objednat na sex, byla čtenářce internetové inzerce povědomá. Hned věděla, odkud ji zná. Byla to sedmnáctiletá kamarádka její dcery. Inzertní web Backpage měl tehdy, v roce 2012, ještě dobrou pověst, a tak se žena rozhodla, že „reklamu“na nezletilou dívku nahlásí provozovatelům. Bála se i proto, že dívka údajně lanařila k erotickým službám také její patnáctiletou dceru. Zaměstnanci Backpage její hlášení přijali, ale smetli ho ze stolu. Záměrně. Inzerát dokonce ani nesmazali. „Ta žena přímo netvrdí, že v tom inzerátu je její dcera,“napsal svým podřízeným manažer Backpage Andrew Padilla. A dodal, že hlášení od „vzdálených příbuzných“se nepočítají.

I proto je aktuální kauza kolem serveru ve Spojených státech tak vážná. Provozovatelé a zaměstnanci Backpage podle žalobců čtrnáct let obelhávali americkou veřejnost. Tvářili se jako legitimní byznysmeni s inzercí, zatímco stovky milionů dolarů na jejich konta pocházely z prostituce a obchodování s dětmi. Věděli to a snažili se svůj byznys chránit. Nyní se část peněz z něj našla i na účtech v Česku.

Před zdejší policií stojí úkol zjistit, za co a komu se tedy platilo. V USA se zatím mění zákony ome- zující internetovou inzerci. Ač se případ vyšetřuje už nějakou dobu, zlom přišel teprve začátkem tohoto měsíce: detektivové obvinili sedm zaměstnanců Backpage a stránka je od té doby zablokovaná.

„Prodej sexu je v naší DNA“

Když se na veřejnost dostala jména sedmi obviněných, bylo překvapením, že mezi nimi chyběl výkonný ředitel Carl Ferrer. A zatímco další dva muži, kteří byli u zrodu stránky – James Larkin a Michael Lacey – jsou v textu uvedeni plnými jmény, Ferrera vyšetřovatelé skrývají za iniciálami C. F.

Vysvětlení přišlo minulý pátek: Ferrer už 5. dubna přiznal praní peněz i napomáhání prostituci a slíbil, že bude svědčit proti zbylým dvěma zakladatelům stránky. Ti zůstávají ve vazbě. Výměnou za to Ferrer nedostane více než pět let vězení.

Lacey a Larkin začínali ve vydavatelském byznysu. Vlastnili několik „alternativních“deníků. A zlaté dno svého řemesla objevili už tehdy, před třiceti lety. Na poslední stránce jejich novin vycházely inzeráty s erotickou tematikou. A už tehdy přicházely první soudní spory a zákazy.

Začátek nového tisíciletí přinesl internetový boom a Laceymu s Larkinem došlo, že weby nabízející inzerci zdarma ničí jejich byznys. V roce 2004 proto založili spolu s Ferrerem Backpage. Jméno zvolili podle „back page“, tedy právě zadní stránky svých novin. Během prvních let web sice vydělával jen zlomek toho, co tištěná inzerce, trojice zakladatelů však věděla, že má velký skrytý potenciál. Už čtyři roky od svého vzniku vydělávala Backpage pět milionů dolarů ročně. O rok později to byl dvojnásobek. Už tehdy pocházela většina příjmů z erotické inzerce.

Opravdový „balík“však Lacey, Larkin a Ferrer vydělali až poté, co svou sekci inzerátů pro dospělé zrušila americká inzertní jednička Craigslist. Bylo to mimochodem právě kvůli obavám z obchodování s lidmi a z možných důsledků pro majitele serveru.

V interním dokumentu provozovatelů Backpage, který vyšetřovatelé získali, Larkin komentoval příklon k inzerátům nabízejícím sex slovy „ať se vám to líbí, nebo ne, je to v naší DNA“. Od té doby se zisky Backpage násobily a v roce 2014 už stránka vydělávala přes 134 milionů dolarů.

Jenže to už byla Backpage několik let pod veřejným tlakem. Například v roce 2010 jejím majitelům napsala dopis skupina státních zástupců. Uvedla v něm, že „pokud není Backpage schopna vyhledávat a mazat závadné inzeráty, měla by je přestat přijímat všechny“.

Na stránce se objevovaly i reklamy, které zřetelně odkazovaly na prostituci nezletilých dětí. Manažeři Backpage proto svým podřízeným zaslali seznam frází, na které si měli začít dávat pozor. Obsahoval 660 slov jako „lolita“, nebo „střední škola“. Seznam se jmenoval „Zakázaná planeta“. Jenže slovo „zakázaná“mělo v tomto případě zcela jiný význam, než se na první pohled zdá. Administrátoři neměli mazat inzeráty, ale zakázaná slova. A nahrazovat je jinými, aby organizace hájící práva zneužívaných dětí inzeráty nenašly.

V několika pokynech pro indickou firmu, která inzerci na Backpage procházela, píše ředitel operací Padilla instrukce, aby se mazalo co nejméně. Autorům inzerátů pak lidé z Backpage radili, jak reklamy upravovat, aby prošly.

Šestnáct hlášení denně a dost!

V reklamách se například začalo objevovat návodné spojení „ Amber Alert“, což je označení systému pro záchranu zneužívaných dětí pojmenovaného podle Amber Hagermanové, devítileté dívky zneužité a zavražděné ve státě Texas. Jenže zatímco jindy má děti chránit, tentokrát mezi řádky naznačovalo, co se dá v inzerátu najít.

Majitelé webu se sice domluvili s organizací pro ochranu dětí, že jim administrátoři budou podezřelé inzeráty hlásit, i v tom však měla firma přísná interní kritéria. „Pokud se nechceme dostat přes pět set hlášení tento měsíc, neměli bychom jich posílat víc než 16 denně,“napsal manažer Padilla.

Muži se také často dostávali do kuriózních situací. Ferrer například svědčil před floridským soudem v případu jednoho inzerenta. A jak dodávají vyšetřovatelé, jen těžko mohl prohlásit, že administrátoři stránky nevěděli, co má uživatel s přihlašovacím jménem MladýPasák86 za lubem, když texty jeho reklam zněly například: „160 centimetrů, štíhlý pas a úžasný zadek, který musíš vidět, abys uvěřil. XL, XL, XL, Lízátko,“

Konec serveru a zatčení jeho provozovatelů vnímá americká veřejnost jako velký zlom. „ Vidět ho mimo provoz je skutečně potěšující. Pokud jedna kauza může změnit svět, pak je to tahle,“řekla kalifornská žalobkyně

Maggy Krellová.

INZERCE

Zakladatelé Backpage přísahají v lednu 2017 během výslechu v Senátu. Zleva: Carl Ferrer, James Larkin, Andrew Padilla a Michael Lacey.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.