Jak vynáší práce pro Babiše

Holding Agrofert patří mezi největší zaměstnavatele v Česku. Kolik vydělávají zaměstnanci ve firmách, které do nedávna vlastnil ministr financí nyní vystupující v politice jako šetrný hospodář?

Ekonom - - TÉMA ČÍSLA -

Moje firmy v Česku zaměstnávají 35 tisíc lidí, zdůrazňoval s oblibou ministr financí Andrej Babiš ještě předtím, než převedl svůj byznys do svěřenských fondů, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů. Obrázek jednoho z největších zaměstnavatelů v Česku měl potvrdit, že na rozdíl od běžných politiků doopravdy „maká“, a užitek z toho mají navíc i tisíce Čechů, zaměstnanců Agrofertu.

Už loni ale v rámci kampaně Konec levné práce odborářský boss Josef Středula tento obrázek poněkud narušil: upozornil, že Agrofert není dobročinný spolek starající se hlavně o blaho svých zaměstnanců. Středula na svém twitterovém účtu zveřejnil zajímavé nabídky práce firem z holdingu. Příklad? Pozice dělníka ve výrobě ve společnosti Vodňanská drůbež, v chladném a vlhkém prostředí za nástupní mzdu 12,5 tisíce korun. Nebo: dělník na etiketování výrobků v Kosteleckých uzeninách, v třísměnném provozu od 13,5 tisíce za měsíc.

Kolik tedy lidé zaměstnaní ve firmách z holdingu vydělávají? Týdeník Ekonom analyzoval průměrné mzdy zhruba ve stovce firem z impéria. Vedle toho prošel také desítky pracovních nabídek a inzerátů společností Agrofertu za poslední půlrok. Oba údaje pak porovnal s českým průměrem. Výsledek? V zemědělství polovina firem holdingu platila méně, než je český průměr. Naopak dopravní firmy, které se musí potýkat s nedostatkem řidičů nákladních vozů, zaměstnance umějí zaplatit nadprůměrně. Vůbec nejhůře jsou na tom málo kvalifikované profese. Dělníky či řemeslníky hledají některé z „Exbabišových“firem často za mzdy hluboko pod českým průměrem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.