EDITORIAL

Ekonom - - EDITORIAL - Dalibor Martínek, šéfredaktor

Když média jednou začas vytáhnou „novinku“, že nám brzo vezmou práci roboti, člověk má tendenci mávnout rukou. Kdy že to bude? Za deset nebo patnáct let? Ale jděte, to přece nikdo nemůže tušit, co za takovou dobu bude. Pisálci zase jednou neměli co na práci. Tak nějak si to člověk pomyslí.

Jenže situace je trochu jiná. Oni už tu totiž jsou. Jen je nevidíme. Zatím. Představa, že jednou přijdete do práce a na vašem místě bude designový plechový švihák s kovovými rameny místo rukou mnohem rychleji a lépe dělat to, co jste dosud dělali vy, je poněkud dětinská. Třeba v novinách už ale roboti umí dělat práci za editory. Takový editor si dlouze láme hlavu, jakým titulkem přitáhne na webu co nejvíc čtenářů. Robot přitáhne všechny, každého na něco jiného. A přesně ví, co na koho platí. Editor nemá šanci.

Za chvilku budou roboti umět sestavit jednoduché články. Tolik malá exkurze do médií.

Podobnou neviditelnou práci zastanou roboti v pojišťovnictví, prodeji zboží, v call centrech – ano, už umějí i mluvit. A na mnoha jiných místech. Kdo si myslí, že nástup robotů je nějaká fikce, ještě teď spí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.