Českem obchází strašidlo nestability

Ekonom - - ZACHYCENO V SÍTÍCH - –TEXT– JOSEF PRAVEC–ILUSTRACE– JAN HUNTER DOLEŽÁLEK

Pokud jde o ekonomiku, převládá v České republice optimismus. HDP by letos měl vzrůst o více než tři procenta a podobný vzestup experti očekávají i pro příští rok. Domácí ekonomika se zdá být v dobré kondici, dokonce mají růst platy a vše je opřeno o nadějné výhledy eurozóny, kde po letech klesá nezaměstnanost a roste hospodářská aktivita.

Máme ovšem co dohánět. Data Mezinárodního měnového fondu a Světové banky mezi lety 1995 a 2015 ukazují, do jaké míry tu klesl někdejší reformní elán a schopnost dohánět vyspělý svět. HDP na osobu za poslední dvacetiletí vzrostl jen o 15 procent a v Evropě na tom hůře byla jen Itálie, Řecko a Kypr. Jiné postkomunistické země – od Polska po Bulharsko – vykázaly daleko větší dynamiku.

V posledních třech letech sice nastalo zlepšení, na podstatnou korekci neradostného obrazu to však zatím nestačí. A hlavně: není vůbec jasné, jak dlouho roky hojnosti vydrží. MMF nám sice předpovídá dvouprocentní růst přinejmenším do roku 2021, to je ale pohled zdálky. Ačkoliv panuje přesvědčení, že za liberalismu nemohou politici ve prospěch ekonomiky mnoho udělat, nikdo také nemůže popřít, že ji svojí rozhádaností dokážou poškodit. To hlavní, čím mohou pomoci k prosperitě, je politický klid a ten v příštích měsících a letech může být vzácným zbožím. Zemi čekají parlamentní i prezidentské volby. A tak se ve vzduchu vznáší nejen hrozba politických válek, ale i další štěpení už tak křehké společnosti. Nemilosrdný boj mezi Andrejem Babišem na jedné a skoro všemi ostatními na druhé straně může přerůst v neschopnost sestavit funkční vládu. A pokud se zápas o Strakovu akademii protáhne, lze čekat, že splyne s neméně urputným utkáním o Pražský hrad. A neklid se jen umocní. Tvrzení, že nic z toho nemůže zastavit dobře rozběhnutý ekonomický stroj, neobstojí. Někde to snad platí, ale například ve jmenované Itálii rozhodně ne. Rovněž česká zkušenost je jiná. Vždyť po roce 1996 se politická nestabilita okamžitě přelila do hospodářské stagnace, která ukončila Klausův sen o ekonomickém zázraku. A nic nepomohlo, že Evropa tehdy žádné obtíže neměla. Podobně „blbá nálada“postihla českou ekonomiku o deset let později. Politický chaos, který začal volebním patem v roce 2006, prohloubil dopady světové finanční krize a dusil byznys ještě v době, kdy okolí už rostlo.

Po odstartování letošní politické kampaně se bohužel zdá, že si něčeho podobného užijeme do třetice.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.