Česká indiánská zbrojovka sídlí u Ostravy

Luky Tomáše Lazeckého se prodávají v hračkářstvích i obchodech se zbraněmi.

Ekonom - - DATA - –text– Jan RichteR –Foto– Jan RichteR

Cesta z Velké Polomi nedaleko Ostravy do sídla 1. České indiánské zbrojovky trvá autem jen několik minut. Její zakladatel, majitel a také dlouholetý místní místostarosta Tomáš Lazecký při jízdě ukazuje, jak jeho obec za poslední léta rozkvetla, ale pyšný je hlavně na své luky a šípy. Jeho „zbrojovka“je ukrytá v lese v bývalém skladu civilní obrany, který obec přeměnila na průmyslový areál. Poklidnou atmosféru a zpěv ptáků narušují jen zájemci o zbraně. „Jdeme se podívat na luky,“říká muž, který přijel se synem. „Tak to jste tady správně,“vítá je podnikatel, který firmu před 17 lety založil.

Jeho indiánská zbrojovka ročně vyrobí kolem pěti tisíc luků různých velikostí od malých dětských luků v ceně kolem pěti set korun až po velké, které stojí od tří do pěti tisíc. „Nejvíc se prodávají zahnuté reflexní luky v ceně kolem tří tisíc,“říká Lazecký. Dále firma vyrábí šípy, toulce, terčovnice a další příslušenství.

Loučení s prázdninami

Dřevu se energický třiašedesátiletý muž původem z nedalekého Tísku věnuje celý život. Absolvent střední i vysoké dřevařské školy pracoval v někdejším podniku Dřevovýroba Ostrava. Počátkem 90. let si zařídil vlastní živnost a montoval kuchyně.

V roce 2000 se ale rozhodl, že změní sortiment. „Přátelé tehdy pořádali loučení s prázdninami, takový dětský den. Každý si měl připravit nějakou kratochvíli pro děti a dospělé a já jsem doma našel jasanové laťky. Říkal jsem si, že z těch by byly pěkné luky,“vzpomíná. Zájem dětí i rodičů jej překvapil. „Byla tam spousta lidí a všichni si chtěli vystřelit,“říká.

V obchodech tehdy levné luky nebyly k dostání, a tak si řekl, že by si mohl jejich výrobou přivydělat. Jako kluk si několik luků „vystrouhal“, jak sám říká. Dokonce se byl pětkrát podívat na slavnou indiánku Poklad na stříbrném jezeře, aby pochytil, jak přesně luk vypadá. Tentokrát se ale o radu obrátil na známého ostravského lukostřelce, trenéra a rozhodčího Františka Hegedüse a pak se v garáži pustil do práce. Luky začal dodávat do obchodů s hračkami, sportovními potřebami a střelivem v Moravskoslezském kraji. „První rok jsem měl obrat sto tisíc korun,“říká Lazecký. Letos jeho firma očekává tržby kolem osmi milionů.

Na název firmy přišel v debatě s kolegou. „Když jsme se bavili o jméně, kolega vymyslel indiánskou zbrojovku. A mě hned napadlo první česká,“vzpomíná Lazecký.

Nejvíc se prodávají zahnuté reflexní luky v ceně kolem tří tisíc. Dále firma vyrábí šípy, toulce, terčovnice a další příslušenství.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.