Zázrak stvoření a pračka

Ekonom - - MOJE TECHNOLOGIE -

Popírači evoluce a přirozeného vzniku života z neživého občas používají takové přirovnání: do krabice nasypete ozubená kolečka a další součásti hodinek a pak krabicí třesete. Zdravý selský rozum řekne, že i kdybyste třásli miliony let, hodinky v krabici nevzniknou – k tomu je potřeba hodináře. V případě zrození života Stvořitele. Proto se těm lidem říká kreacionisté, od latinského creatio neboli stvoření.

Příklad s hodinkami vypadá přesvědčivě, na kreacionisty ovšem prozrazuje, že nikdy neprali v automatické pračce. Pro záhadné dění v jejím vířícím bubnu není problém udělat uzel na tričku, nacpat prostěradlo do zpola zapnutého povlaku na polštář, případně nechat od každého páru ponožek jednu zmizet. A to se pračka točí pár desítek minut. Co by v ní vzniklo za čtvrt miliardy let, je možná lepší si ani nepředstavovat.

Proti kreacionismu mluví dlouhá řada argumentů, od stáří hornin přes fosilní zápis až po genetiku. Což nemusí být nic proti křesťanství jako takovému, protože biblickou knihu Genesis je možné brát spíš jako soubor přirovnání, která měla poněkud natvrdlým pastevcům aspoň trochu přiblížit tak složité vědy, jako je biologie, paleontologie, geologie a další. Když ji pochopíme takto, stává se naopak překvapivě přesnou. Jenže ti nejnatvrdlejší ji vzali doslova – a stává se jim to dodnes.

Připomíná to historku, která má s pračkami něco společného: rodina věřících celý život usilovně vířila, protože ve slově „věřit“měla jejich Bible chybu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.