Vzkříšen díky Japoncům

Fiat 124 navazuje na legendu a umí bavit. Vznikl díky technice Mazdy.

Ekonom - - AUTO -

Fiat 124 se nesmazatelně zapsal do automobilové historie i díky tomu, jaké deriváty kolem něj vznikly. Na jednu stranu dal základ ruskému žigulíku, na druhou díky němu vznikl i krásný otevřený model 124 Spider, který se proháněl po silnicích od poloviny sedmdesátých let. Italové se rozhodli nejen vzkřísit známé jméno, ale pokusili se i zachytit správnou atmosféru projížďky v dvoumístném otevřeném voze. Nechtělo se jim ale vymýšlet vlastní koncepci, a tak povolali Mazdu, která má s takovým typem vozu dlouholeté zkušenosti. Jako základ pro nový model posloužila zábavná Mazda MX-5 přezdívaná Miata.

Na první pohled to ale není úplně vidět. Ačkoliv obě auta stojí na stejné podvozkové platformě, designéři nasadili modelu 124 Spider vlastní fazonu. Oblejší křivky, kulatější světla s velmi povedenými LED obroučkami a sportovně otevřená maska chladiče vozu sluší.

V kabině je už ale příbuznost s Mazdou jasně patrná. Je totiž prakticky stejná, snad jen na volantu najdete jiné logo. Kaplička s přístroji, jimž dominuje otáčkoměr, umocňuje dojem ze sportovního svezení. Stejně tak k akci svádí i velmi nízká páka manuální převodovky. Interiér sice logicky není příliš prostorný, ale ergonomicky je vše v pořádku. Kdo by čekal elektrické ovládání střechy, bude zklamaný. Mazda i Fiat šetřily náklady, ale hlavně hmotnost. Střechu proto sklopíte za hlavu tak, že odjistíte páku a pak švihnete rukou směrem vzad. S trochou praxe ji lze stáhnout jedním pohybem tak, aby se zacvakla do pozice za zády cestujících. Stejně rychlé je i její nasazení. Šikovnější lidé zvládnou manipulaci i za jízdy, takže nečekaná přeháňka by neměla být problém.

Už kvůli své koncepci není Fiat 124 Spider ničím pro praktiky. Objem kufru 140 litrů stačí na pár tašek. Uvnitř není ani kde si pořádně odložit mobilní telefon tak, aby na něj bylo vidět. Je potřeba využít uzamykatelnou schránku mezi sedadly. To ale není u takového typu auta zásadním důvodem ke kritice. Přece jen se předpokládá, že majitel nebude mít v garáži pouze tento model.

Tradiční koncepce lehkého vozu (fiat váží jen 1050 kg, tedy jako Škoda Fabia) s motorem umístěným za přední nápravou, pohonem zadních kol a nízko umístěným těžištěm je tím správným receptem na vynikající jízdní vlastnosti. Ačkoliv „vnitřnosti“vozu pochází z Mazdy, Fiat se rozhodl vyměnit klíčový prvek – motor. Místo atmosférických jednotek japonské automobilky použil vlastní. Přeplňovaná jedna-čtyřka má výkon 140 koní a lze ji ideálně spojit s manuální šestistupňovou převodovkou (testovaný kus) nebo trochu neobvykle s automatem, který se pro takové auto příliš nehodí.

Výkon 140 koní má kdejaké auto nižší střední třídy. Fiat opravdu moc rychlý v přímém směru není, ale díky správné koncepci dokonale baví v zatáčkách. Přesné a ostré řízení s citelnou odezvou dělá z každé projížďky zážitek. Překvapením je poměrně měkký podvozek. Fiat 124 Spider se v zatáčkách naklání více, než jsme čekali, přesto dokáže být dobře čitelný a hravý. Rychlejší nástup točivého momentu u turbomotoru také znamená tendence k občasnému driftování. I proto si ho řidiči, kteří hledají za volantem hlavně zábavu, mohou oblíbit. Sice je dražší než Mazda, ale svezení za to stojí.

Hlavně z bočního profilu bude znalcům aut okamžitě jasné, že dárcem orgánů je Mazda MX-5.

Žádná elektrika, se střechou se manipuluje výhradně ručně, což je mnohdy rychlejší než tlačítkem. Fiat interiér Mazdy nikterak zvlášť neupravoval. Nebylo potřeba, ergonomie ovládání je v pořádku. Malá záď (nahoře) skrývá kufr s kapacitou jen 140...

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.