JHIIHAD versus BUDDOBRY

Ekonom - - TEČKA DAVIDA KLIMEŠE -

Jaké je nejrizikovější zaměstnání pro stát? Špion? Policista? Voják? Samá voda. Jedním z nejnároč‑ nějších povolání dneška je být úředníkem, který povoluje registrační značky. Od minulého roku je značka na přání legální i v Česku, a tak se i u nás objevily tisíce a tisíce roztodivných kombinací, které si Češi vysta‑ vili na své vozy.

Některé kombinace jsou velmi bizarní a státní úředník je v nelehké situaci posoudit, co už uráží okolí a co je jen neškodnou legrací majitele auta.

Boj úředníků proti nepřijatelným značkám přitom nelze nikdy zcela vyhrát. Důkazy přicházejí neustále z celého světa. Minulý měsíc žena v britském Newportu v Gwentu pobouřeně kontaktovala policii s tím, že se po ulici kolem ní prohání auto se značkou JHIIHAD: „Jak něco takového může být povoleno po tom všem, co se děje ve světě?“Agentura pro vydávání značek DVLA tuto kombinaci, která proklouzla systémem, obratem majiteli odebrala a poslala mu nové plechy. Ve Švédsku zase v létě neuspěli majitelé vozů s navrhovanými značkami A55ORGY či RUMPA, což znamená švédsky zadek.

Život „espézetkového“úředníka je prostě peklo: musí mít encyklopedické znalosti minimálně mateřské‑ ho a anglického jazyka, musí znát perfektně aktuální politické dění a dějepis. A samozřejmě musí znát všechny sprosťárny, aby je mohl zakázat.

V České republice toto velmi rizikové povolání existuje od počátku minulého roku. Speciálních osm znaků na přání si za 10 tisíc korun objednalo už několik tisíc řidičů.

I u nás již proklouzla spousta podivných značek. Na jednu stranu úředníci musí striktně respektovat bizarní seznam zakázaných historických a regionálních sprosťá‑ ren. Takže pozor třeba na „bečouna“či „biřtláře“. Ale záro‑ veň nevadí, když si dá někdo na auto XXL‑B00BS.

K tomu se samozřejmě přidává i změť nejrůznějších číselných kombinací, které mohou odkazovat na leccos. Známá je například averze německých a rakouských úřed‑ níků k číselným řadám 420 (narozeniny Adolfa Hitlera) nebo 18 (jeho první písmena).

Z fór a sítí, které se věnují autům a shromažďují fotky značek na přání, se zatím naštěstí zdá, že čeští řidiči a řidičky se věnují spíše osobním problémům než světové politice a historii. Když jedete vedle HREBEC11, o světě dotyčného víte prakticky vše. Značky na přání tak mají jednu nepopiratelnou výhodu, že umožnily jisté skupině řidičů dát najevo ostatním účastníkům silničního provozu, že od dotyčného je vhodné se preventivně co nejrychleji vzdálit.

V závodu úředníků s nepřijatelnými značkami jsme v Česku teprve na samém začátku. A určitě nás čeká ještě spousta bizarností. Ale na druhou stranu, kdyby jich nebylo, zase bychom nemohli na českých silnicích míjet řidiče s plechy BUDDOBRY.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.