Babišova účelovka

Ekonom - - ZACHYCENO V SÍTÍCH - –TEXT– JAN NĚMEC –ILUSTRACE– JAN HUNTER DOLEŽÁLEK

Kauza zkrachovalého opavského distributora pohonných hmot, společnosti FAU, nabírá na síle. Ještě minulý pátek diskutéři pod článkem kolegyně Táni Králové tvrdili, že její konstrukce o možném zničení FAU zajišťovacím příkazem (dle soudu neoprávněným) kvůli konfliktu s přerovskou chemičkou Precheza vlastněnou Babišovým Agrofertem je přitažená za vlasy. Jen o pár dní později ale zaúřadovali lidé stojící za twitterovým účtem Julia Šumana. Zveřejnili odposlech, kde Babiš o FAU hovoří jako o zm*dech. Z nahrávky je patrné, že šéf ANO je o celé záležitosti dobře informovaný, což by ani jako ministr financí být neměl, a navíc berní úředníky nazývá „našimi, co na FAU klekli“.

Z celé kauzy vyplývá několik věcí. Zaprvé, Babišovi FAU skutečně leží v žaludku. A to už od konce 90. let, kdy kupoval Prechezu, v jejímž areálu FAU vlastní sklad a odmítá jej chemičce prodat. Vulgární výrazy na adresu majitelů jsou jasným důkazem.

Zadruhé, Andrej Babiš se minimálně v době úřadování na ministerstvu financí nechával od finanční správy neoprávněně informovat o běžících kauzách. Zda šlo pouze o případy podnikatelů, kteří se mu někdy připletli do cesty, nebo se v duchu svého oblíbeného vedení složek na kdekoho zajímal preventivně i o jiné firmy, ovšem není jasné.

Zatřetí, zajišťovací příkazy lze velmi snadno zneužít. Týdeník Ekonom i Hospodářské noviny v minulých týdnech přinesly hned několik ukázek, kdy příliš horlivý přístup berních úředníků a nadužívání tohoto opatření vedly k nenávratně zničeným firmám. Nyní se můžeme ptát: kolik případů mezi tisíci „zajištěnými“firmami je podobného rázu jako FAU? Kolik z nich zavání účelovostí? Pokud se potvrdí podezření, že likvidace FAU byla skutečně účelovka a zadání od Babiše, rýsuje se před námi nevábná budoucnost. Jestliže šéf ANO úkoloval finanční správu, co asi bude dělat ve chvíli, kdy po volbách obsadí třeba vnitro? Můžeme očekávat, že policisté pod vedením nového policejního prezidenta Roberta Šlachty začnou zavírat lidi, kteří miliardáři v minulosti přeložili stéblo přes cestu? Anebo se Babiš spokojí se sběrem informací, které pak „jeho lidé“v MF Dnes či Lidových novinách v pravou chvíli využijí k dehonestaci protivníků?

Z obou variant naskakuje husí kůže. A ani jedna se nedá vyloučit. Babišově sebeobhajobě není důvod věřit. V minulosti lhal mnohokrát a jeho „čestné slovo“nemá váhu, ani když přísahá na zdraví vlastních dětí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.