Šlágr s obtížným názvem

Stánky s ovocnou a zeleninovou šťávou, inspirované zážitky z USA a Austrálie, se nejprve uchytily v obchodních domech. Nyní se v „smoothie“byznysu točí stovky milionů korun.

Ekonom - - TÉMA ČÍSLA - –TEXT– JAN RICHTER

Když se vysloví správně anglicky, zní to poně‑ kud afektovaně, ale když se po česku řekne „smúdý“, je to snad ještě horší. Rozmixované zeleninové a ovocné nápoje to kvůli názvu nemají v Česku lehké, přesto se z nich stal velmi zajímavý byznys, na němž vyrostlo několik velkých firem a točí se v něm stovky milionů korun.

„Nad názvem jsme samozřejmě přemýšleli a dlouho jsme místo smoothies používali názvy čerstvé šťávy a kok‑ tejly. Slovo smoothie jsme vlastně zavedli až vloni,“říká zakladatel sítě juice barů Ugo Marek Farník.

Zeleninové a ovocné nápoje si doma mixuje kdekdo, na jahodové koktejly se do mléčných barů chodilo i za so‑ cialismu. Komerční potenciál smoothies, shaků a ovocných a zeleninových šťáv čili freshů ale čeští podnikatelé objevili poměrně nedávno. Zajímavé je, že všechny tři řetězce, které začaly smoothies prodávat, se inspirovaly v anglicky mluvících zemích. Zakladatelé sítě Fruitissimo Jan Hummel a Tomáš Lichtenberg si nápad přivezli ze Spojených států, Martin Farník zase z Austrálie, stejně jako zakladatelé sítě Mangaloo Michal Kreuter a Martin Cepr.

„Odjel jsem do Sydney s přítelkyní na několikaměsíč‑ ní studijní pobyt, a když jsme se po pěti letech a mnoha bouřlivých debatách rozhodli pro návrat, řekli jsme si, že to zkusíme s džusy a smoothies,“vzpomíná Farník. První stánek otevřel před 11 lety v ostravském obchodním domě Futurum; ředitel dalšího obchodního centra Avion je na‑ poprvé odmítl. „Byl to úspěch od prvního dne. Dodnes si pamatuji prvního zákazníka, byl to ostravský novinář. Co si tehdy dal, už ale nevím,“dodává.

Slovo Ugo se mělo původně vyslovovat jako „you go“, když ale lidé začali říkat „ugo“, Farník se nebránil. Svůj koncept od počátku založil na impulzivních nákupech návštěvníků v obchodních centrech. „Lidi to láká. Je to ovocné, hezky to voní a je to zdravé,“vysvětluje podnika‑ tel. Nápoje nejprve vyzkoušel na rodině a kamarádech.

Na rozdíl od australských stánků se smoothies, které používaly džusy z krabic, se rozhodl, že Ugo bude vše dělat čerstvé. V začátcích nabízeli více jogurtových a mléč‑ ných nápojů, ale dnes lidé podle Farníka chtějí hlavně smoothies a freshe. „Nejoblíbenější je drink Štíhlá linie s malinami, jahodami a borůvkami a Vitalita z banánu, jahod a jablek,“říká Farník.

Na prvotní investici 1,2 milionu korun si půjčili, pak se ale byznys rozjel a do půl roku otevírali nové stánky v dal‑ ších obchodních centrech a najímali brigádníky. V roce 2013 mělo Ugo 13 barů v Česku a dva na Slovensku a Farník prodal 75procentní podíl ve firmě výrobci nealko nápojů Kofola. Ta pak o rok později koupila i síť Mangaloo a dnes provozuje celkem 78 barů. A zatímco celkové tržby Kofoly v loňském roce mírně klesly na 2,3 miliardy korun, jejím smoothie barům se daří stále lépe: v porovnání s rokem 2015 jim stouply tržby ze 181 milionů na 218 milionů korun.

Martin Farník zůstal ve vedení firmy i po vstupu Kofoly. Zeleninové a ovocné šťávy se už několik let prodávají pasterizované v lahvích a Ugo se v současnosti zaměřuje na rozšiřování sítě svých salaterií i mimo obchodní centra. Letos v červnu firma koupila od společnosti Titbit výrobu salátů s několika desítkami pracovníků za cenu odhadova‑ nou mezi 30 a 45 miliony korun.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.